Kedinizi Tanımlamak

61 / 100

Kedinizi Tanımlamak

Kedinizi Tanımlamak

Kedilerin kaybolması alışılmadık bir şey değil – bazıları sadece birkaç saat, bazıları günlerce ve bazıları kalıcı olarak.

Bir kedinin kaybı çok travmatik olabilir ve bu noktada bir kedi sahibi, kediyi bulması ve kime geri vereceğini bilme ihtimaline karşı kediye bir tür kimlik vermek için zaman ayırmasını ister.

Bazı kediler görsel olarak bireysel olabilir ve fotoğrafla tanımlanabilirken, yalnızca kürk işaretleri kullanılarak kolayca yanlış tanımlanabilen birçok siyah, siyah beyaz, tekir veya kızıl kedi vardır. Birçok kedi, iç ve dış mekan yaşam tarzının ve çok tatmin edici ve aktif bir yaşamın tadını çıkarır. Bununla birlikte, bir şey yüzünden yaralanabilir veya korkabilir, açık bir minibüse binip ülke çapında nakledilebilir veya bir barakada veya garajda kapatılabilir veya hatta birisi tarafından ‘kayıp’ olarak alınabilirler.

İç mekanda bile kediler kaçabilir ve dışarıda kaybolabilir. Bu nedenle, evcil kedilerin doğru ve kalıcı olarak tanımlanması hem önemlidir hem de arzu edilir ve kedi refahının temel bir bileşeni olarak kabul edilir. Bu bilgilere sahip olmak, bir kedinin başıboş kalması, kaçması veya kaybolması durumunda sahipleriyle yeniden bir araya gelmek için çok önemlidir.

Kedinizi tanımlamanın farklı yolları vardır – tasma, dövme yaparak veya bir mikroçip kullanarak görsel tanımlama.

Mikroçipler

Mikroçip, benzersiz bir mikroçip numarası içeren yaklaşık bir pirinç tanesi büyüklüğünde küçük bir çiptir. Eğitimli bir kişi tarafından kedinin derisinin altına yerleştirilir. Bir mikroçip okuyucu kullanarak, ihtiyaç duyulması halinde sahibinin iletişim bilgilerini okuyabilir, tanımlayabilir ve eşleştirebilir.

Bazı ülkelerde artık köpeklerin yanı sıra kedilerin mikroçipi zorunludur. Elbette, kedinin ve sahibinin ayrıntılarının kaydedileceği ve kedinin başka bir tarafça bulunması ve mikroçipin bir iletişim adresini veya telefon numarasını okuyup eşleştirmesi durumunda yanıt verebilecek güvenilir bir veri tabanı yoksa, bir hayvanı mikroçiplemenin bir anlamı yoktur. sahip.

International Cat Care, tüm kedi sahiplerini, kalıcı olduğu ve kaybolamayacağı için mümkün olduğunca kedilerini mikroçiplemeye teşvik eder. Mikroçipleme pozisyon bildirimimize bakın .

Yakalar

Etiketli tasmalar, kedileri tanımlamak ve iletişim bilgilerini bir etiket veya içinde bilgi bulunan küçük bir fıçı eki aracılığıyla taşımak için de kullanılabilir.

Bazı kediler, yine de bir kedi kanadına ‘anahtar’ taşımak için tasmalar takarlar (bazı kedi kanatları artık kedinin mikroçipiyle de kontrol edilebilir), bu nedenle kimlik bilgileri buna eklenebilir.

Birçok işletme sahibi, mikroçiplemeye alternatif veya ek olarak bir görsel kimlik biçimine sahip olmak ister. Bir kedi yolda ezilir ve öldürülürse, vücut mikroçip açısından kontrol edilemeyebilir, ancak nazik bir kişi tasmayı alıp sahibine sürekli olarak kediyi aramaması için haber verebilir.

İdeal bir dünyada, ilgili riskler olduğu için kedi tasma takmaz. Aktif ve meraklı olan kediler, genellikle küçük veya tehlikeli yerlere girerler ve bir dal veya çitin üzerindeki tasma veya hatta içerideki bir şey tarafından yakalanabilir ve potansiyel olarak boğulabilir veya yaralanabilir. Ayrıca, eğer çok gevşekse bir bacağını bileziğin içinden geçirebilirler ve bu, hemen çözülmezse ciddi olabilecek ön bacak altında yaralanmalara neden olabilir.

Bu sorunu en aza indirmenin iki yolu vardır – doğru yakayı seçmek (takılırsa çözülen bir çıtçıtlı açık güvenlik bileziği – sağdaki resme bakın) ve yakayı düzgün bir şekilde takmak.

Tasmaların faydaları, kedinin bir tür kimliği olduğunun hemen fark edilebilmesidir; dezavantajları, bunun kolayca çıkarılabilmesi veya doğru seçilip takılmaması halinde rahatsız edici ve hatta tehlikeli olabilmesidir. Bununla birlikte, tasmalar ve tanımlayıcı diskler veya varillerin değiştirilmesi ucuzdur.

Dövme

Ya dövme? Bazı ülkelerde kedilere kimlik olarak dövme yapılır, ancak kürkün üzerinde büyüyebileceği veya ten rengi görmeyi zorlaştıracağı için kolayca görmek zor olabilir; kedi büyüdükçe şekli solabilir veya değişebilir ve değiştirilebilir.

Kedinin kulakta veya iç bacağında anesteziye ihtiyacı olabilir (çoğu kedi dövme yaptırmak için hareketsiz oturmaz!). Ayrıca, birinin numarayı kontrol etmek istemesi durumunda irtibat kurulacak bir kayıt defteri olması gerekir.

Vet. Hek. M. Zeki

Öğrenme serüvenimiz asla bitmeyecek, öğrenmek için öğrenci olmaya devam... Veteriner Hekim

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: