Yetişkin Kedilerde Beslenme

Kediler 12 aylık olduklarında artık yavruluk dönemini geride bırakarak yetişkin birer kedi haline gelir. Yetişkin kedilerin beslenme gereksinimleri yavrulardan farklıdır, çünkü yavru kedi ile aktivite seviyesi ve vücutlarının sağlıklı olması için gereksinim duydukları maddeler farklıdır. Bu nedenle yetişkin kedilere ihtiyaçları göz önünde bulundurularak özel olarak formüle edilmiş mamaları vermek gerekir. Bu sayede kediler daha sağlıklı bir hayat sürebilir.

Kediler etobur canlılar

Son yıllarda çok fazla tartışılan konulardan biri vejetaryen ve veganların kedilerini de bu şekilde beslemeleri. Oysa kediler etobur canlılar ve bu hayvanları bitkisel şekilde beslenmeye zorlamak ciddi sorunlar ortaya çıkmasına sebep oluyor. Evet, hayvanların endüstriyel olarak sömürülmesi tüm hayvan severler için üzücü ancak bu nedenle kedileri doğalarında olmayan şekilde beslemek de hiç makul değil. Bunu da eklemeden geçmeyelim dedik.

Mama seçerken etiketini mutlaka okumalısınız

Yetişkin kedi için doğru mama seçimi yapabilenin yolu öncelikle mamaların etiketini okumaktan geçiyor tabi ki. Mamaların etiketlerini dikkatli şekilde okuyarak kedinin yaşına, varsa özel sağlık koşullarına uygun olup olmadığından emin olduktan sonra mamayı satın almak gerekiyor.

Kediler az az mama yer

Kediler bir anda karınlarını doyuracak kadar  yemek yerine gün içinde az miktarlarda yemeyi tercih ederler genellikle. Bu nedenle şayet veteriner hekim farklı bir besleme düzeninin uygulanmasını uygun görmediyse kedinin mama kabını doldurmanız ve canı istediğinde yemesine izin vermeniz beslenmesi için yeterli olur. Bu arada kuru mama ile beslenen kedilerin mama kabının yanında mutlaka her zaman bol miktarda taze su ile dolu su kabının da olması gerektiğini unutmamalısınız.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: