Gebe Kediler ve Beslenme Süreçleri

Dünyanın en tatlı ve sevimli evcil hayvanı olan bir kediye sahipseniz sizden mutlusu yoktur. Daima evde sizi sevgiyle bekleyen bir arkadaş olduğunu bilirsiniz. Eğer kediniz dişi ise bunun ayrıcalığını yeni ve minik yavrularla ödüllendirilirsiniz. Elbette kedinizin hamile kalma aşaması ve dönemi biraz zorlu olacaktır ama mutlu sondaki küçük yavrularınızı kucağınıza alınca tüm yorgunluğunuz gidecek ve rahatlamış olacaksınız.  Bir dişi kediye sahipseniz kediniz hakkında gebelikle ilgili konuları biliyor ve araştırıyor olmalısınız. Hamile kedinin beslenmesi bebek ve anne için çok önemli olduğundan gerekli hassasiyeti gösterip uzman bir veteriner hekim gözetiminde hamilelik evresini tamamlamanız önerilmektedir.

Hamilelik Dönemi

Kedilerde hamilelik genel olarak 63 gün ve 67 gün arasında değişmektedir. Bazen de 61 ci günde veya 70 ci günde de doğum görülebilmektedir. Kedi hamile kaldıysa bundan dört beş hafta sonra artık kızışma dönemi bitip çiftleşme isteği gider.

Hamilelik Belirtileri

Hamilelik belirtileri ilk olarak üç veya beşinci haftada göstermeye başlarlar.  Genel belirtileri meme uçları renk değiştirerek koy pembe renge bürünür. İştahlarında gözle görülür bir artış olur. İnsanlarda olan ilk haftalardaki bulantılar ve kusmalar görülebilir. İlerleyen haftalarda sahiplerine karşı daha sokulgan ve aşırı sevimlilik hareketleri sergilerler. Bazı durumlarda olduğundan fazla sinirli tepkiler verebilir ve gerginliğini size belli ederler. Bu durumda veteriner hekiminize götürüp gerekli muayene ve gebelik testleri sonucu kesin bilgiye ulaşırsınız. Hamile kedinin beslenmesi normalden daha fazla enerji ve vitamin ihtiyacı ile yapılmalıdır. Belirtiler içinde sürekli yemek yemeye ilgi duyan kedi belli bir süre sonra aşırı kilo alır ve bu da doğumda sıkıntı yaşamasına sebep olabilir. Bu yüzden yine uzman veteriner takipleri ile iyi bir beslenme listesi hazırlanmalı ve buna uyulmalıdır.

Hamile Kedinin Beslenmesi Ve Gerekli Hususlar

  • Genel olarak verilecek besinlerin kedinin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olmalı.
  • Hamilelik dönemine özel üretilmiş mamalar kullanılabilir.
  • Veteriner uygun görürse takviye vitaminler ve minerallerle desteklenmelidir.
  • Su ihtiyacına dikkat edilmeli ve sürekli taze su bulundurulmalıdır.
  • Dördüncü haftadan itibaren gıdaların miktarı kademeli olarak artırılmalıdır.
  • Sakin ve stresten uzak huzurlu bir ortam oluşturun

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: