1-7 Yaş Arası Sağlıklı Yetişkin Kediler İçin Beslenme Programı

Biliyoruz ki kedilerin beslenmesi, doğumlarından itibaren hayati önem taşımakta. Bu sebeple kediniz için yaşına, ağırlığına ve sağlık durumuna uygun diyetler uygulamalısınız. Bu yazımızda sizlerle 1-7 yaş arası, sağlıklı yetişkin kediler için beslenme programını paylaşacağız.

En Hayati Konu: Su

Öncelikle kedinizin bulunduğu ortamda, ulaşabileceği bir yerde her zaman mutlaka taze ve temiz su bulundurmalısınız.

Mama Çeşitleri:

Beslenmede Hijyenin Önemi:

Yetişkin kediler için beslenme konusunda önemli olan bir diğer nokta, hijyen konusudur. Kedinizin mama ve su kaplarını sıklıkla temizlemeli, taze su ve mama vermeye dikkat etmelisiniz. Kedinizin mamasını verdiğinizde hemen mamayı yemeyebilir ya da bir kısmını bırakabilir. Bu durumda mamanın uzun süre dışarıda kalması sağlıklı değildir. Artan mamayı zaman geçmeden mama kabına koymalısınız. Özellikle yaz aylarında sıcak ve nemden etkilenen besinler çok çabuk sulanıp bozulmaktadır, bu mevsimde dışarıda unutacağınız mamalar kediniz için oldukça zararlıdır. Aldığınız hazır mamaların ise onaylı ve taze mamalar olmasına dikkat etmeli, mamaların ağız kısımlarını açık bırakmamalısınız. Evde hazırladığınız mamalarda da taze besinleri tercih edip iyice yıkamanız önemlidir.1

1-7 yaş arasındaki sağlıklı kedinizin mama alışkanlığını edinmiş olması gerekir. Zira kediler en geç 8. haftalarında sütten kesilerek kuru ve yaş mamaya alıştırılmalıdırlar. Mama alışkanlığı oturduktan sonra kedinizi doğru zamanlarda doğru besinlerle beslemelisiniz. 1-7 yaş arasındaki yetişkin kedinizi günde 2 kere beslemeniz uygun olacaktır. Mama olarak; hazır mamaların yanı sıra, taze et ve sebze çeşitlerini ve tahılları kullanarak besin değeri yüksek, sağlıklı mamalar hazırlayabilirsiniz. Kabak, havuç, biber, patates, pirinç, bulgur, karnabahar, brokoli ile sebze ağırlıklı hazırlayacağınız mamalar kediniz için oldukça sağlıklı olacaktır. Sebze karışımlarınıza, haşlanmış tavuk eti kullanabilir; zeytinyağı ya da tereyağında kızarmış balık, sebze ile harmanlanıp fırınlanmış kırmızı et gibi mamalar hazırlayabilirsiniz. Önemli olan kedinizin, günlük mama ihtiyacını değil, besin değeri ihtiyacını karşılamaktır. Bu sebeple kedinize uygun beslenme programını oluşturmak aslında size düşüyor. Yani kedinizin ömrünü uzatmak için, kedinizi tamamen çiğ yahut kuru mamayla beslemeniz gerekmiyor.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: