Yetişkin Kedilerde Beslenme Alışkanlığı

İnsanlarda beslenmenin sağlıklı ve uzun yaşam üzerine etkisi düşünüldüğünde hayvanlarda da beslemenin önemli olduğu görülecektir. Her canlı varlığın kaliteli bir yaşam için öncelikle beslenmesinin kaliteli olması gerekmektedir. Özellikle yetişkin bir kediniz varsa bu yazımızda yetişkin kedilerde beslenme alışkanlığı üzerine bilgiler vereceğiz.

Yavru Kedilerde Beslenme

Kedilerde beslenme rutini oluşturmak oldukça önemlidir. Öncelikle kedileri yavruluk döneminden başlayarak her şeyi yemeğe alıştırmak gereklidir. Bunu henüz küçük yaşlardan aşılamak yetişkinlik döneminde sizlere kolaylık sağlayacaktır. Kedi yavruları küçükken özellikle süt, yoğurt ve peynire bayılırlar. Buda vücut gelişimlerini olumlu yönde etkiler. Bir yaşına kadar bir kediye günde bir kase süt verebilirsiniz.

Yetişkin Kediler için Beslenme Önerileri

Bir kedinin ortalama yaşam süresi 14 yıldır ve iyim bir bakım ve uygun bir diyetle yaşam kalitesi ve süresi uzatılabilir. Kedilerde yaşlanma bağışıklık sistemindeki değişimler nedeniyle iştah kaybını da beraberinde getirir. Yetişkin kedilere verilecek mamaların ya da yiyeceklerin kalitesi bu yüzden çok önemlidir. Yetişkin kediler çok sayıda üriner problemlere eğilimlidirler. Özellikle magnezyum değeri yüksek olan mamalardan uzak durulmalıdır.

İştah ve Karakterlerine göre Beslenme Şekilleri

Kediler genel olarak iki şekilde beslenirler.

  1. Serbest miktar: Bildiğiniz gibi kediler az az ama sık yemek yerler. Serbest miktarda yemek uygulandığında gün boyunca az miktarda sık yemek yiyeceklerdir. Bu yöntem için her gün bir kâse taze mama ve taze suyu kedinizin önünde bulundurun.
  2. Miktarı belirlenmiş beslenme: Fazla yiyen ve sınırı bilmeyen kediler için bu yöntem etkili olacaktır. Mama paketi üzerindeki ölçülerden de yardım alarak sabah ve akşam beslenme rutini oluşturabilirsiniz.

Bir Kedinin Günlük Beslenmesi

Sağlıklı ve yetişkin bir kedi günlük kilo başına 80 kalori civarında almalıdır. Bu kalori içerisinde protein, yağ ve karbonhidrat mutlaka bulunmalıdır.

Mama Dışında Kedilere Neler Verilebilir?

Bildiğiniz gibi kediler etoburdur. Bu yüzden kedilere mamalar dışında sağlıkları açısından gerekli yiyeceklerde verilmedir. Et, karaciğer, akciğer, kemik, balık, yumurta, süt, yoğurt ve sebzeler.  Bu yiyecekler ile de kedilerinizin beslenme alışkanlığını çeşitlendirin.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: