Yetişkin Kedilerin Bakımında Püf Noktalar

Çoğunlukla kendi istediği gibi yaşayan, köpekler gibi çağırılmaya, emir vermeye müsait olmayan sevimli kediler bu başına buyruk yaşam tarzının yanı sıra iyi bir bakıma da ihtiyaç duyarlar. Kediler, beslenme, uyuma ve eğlenme üçlemesi arasında uzunca zaman geçirirler. Miskin davranış sergilerler ama aslında çok çevik hayvanlardır, bu enerji için de beslenmeye ihtiyaç duyarlar.İyi bir kedi bakımını birkaç adımda gerçekleştirebilirsiniz.

Tüy, Tarama ve Fırçalama

Kedilerin tüyleri de tıpkı insanlarda olduğu gibi uzayabilir. Sık sık kedinizin tüylerini tarak veya fırça ile boydan boya taramanız gerekir. Bunu yaparken kedi bir sepet ya da benzeri bir şeyin içine koyarsanız aynı zamanda dökülen tüyleri tek bir yerde toplamış olursunuz. Bu hem sizin hem de kedinizin sağlığı açısından önemlidir. Özellikle cinsi gereği uzun tüylü kedilerde tarama bakımları daha sık tekrar edilmelidir. Fazla uzayan tüyler, zamanla çirkin görüntü ve kir toplamaya sebebiyet verir

Aşılar

Kedilerinizin veteriner kontrolünde gereken tüm aşılarını mutlaka zamanında yaptırın. Aksi halde hem kedinize hem de size zarar veren pek çok parazit türü oluşur ve bunun istisnası neredeyse yoktur.

Tırnak Bakım

Hayvanların en büyük silahı şüphesiz ki çene ve tırnaklarıdır. Kedilerinizin tırnakları çok hızlı uzar ve koltuklarınız, halılarınız, kıyafetleriniz kediniz tarafından katledilir. Tırnak kesimi için normal bir tırnak makası kullanılabilir, ancak bunu yaparken dikkat etmelisiniz çünkü kedinin tırnağını çıkarmak istemezsiniz. Bu sebeple çok uçtan kesim yapmanızda fayda var, hatta kendinize güvenmiyorsanız veterinerinizden bunu isteyebilirsiniz.

Ağız ve Diş Sağlığı

Hayvanların da diş bakımları oldukça önemlidir. Kedinizin yumuşak unlu ve şekerli gıdalar yemesine mani olun. Her 4 ayda bir mutlaka veterinere rutin kontrollerini yaptırın, yemek yeme güçlüğü, ağız kokusu ve diş etlerinde kızarıklık gibi şeyler fark ederseniz hiç beklemeden veterinere götürün.

Kulak ve Göz Temizliği

Kediniz için rutin banyo zamanları belirleyin. Tüylü yaratıklar oldukları için insanlardan daha çabuk kirlenirler, üstelik koltuk altları gibi karanlık ve dar alanlara uyumayı sevdikleri için bütün tozu toprağı üstlerine çekerler. Bu da gözlerine zarar verebilir ve hatta daha farklı rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Kedinizi en azından 2 kez tüm vücudunu şampuanlayacak şekilde ılık su ile yıkayın. Kedinizin bakımını bu şekilde rutin hale getirerek sağlıklı bir hayvan beslemenin keyfini sürersiniz.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: