Yetişkin Kedilerde Tırnak Bakımı

Her ne kadar öyle olmasa da nankörlükleriyle, hırçınlıklarıyla ve tırmalamalarıyla meşhur olan kedilerin rutin bakımlarını yaptırmak, hem kendilerinin sağlıkları için hem de sahipleri ve biz insanlar için önemli bir yer teşkil eder. Zira onların bakımlarındaki ufak bir eksiklik ya da ihmalkârlık, bazı hastalıklara ya da tatsız olayların yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle kediler güzeldir, ama tüm bakımları yapılmış, dikkat edilmiş kediler çok daha güzeldir.

Bakımlı Kedicikler

Kedilerin bakımları her ne kadar kolay gibi görünse de oldukça detaylı ve ilgi isteyen bir durumdur. İster ev hayvanı olsun ister sokak kedisi, hepsinin bakımları ayrı ayrı önemlidir. Örneğin parlak, ışıltılı ve gözbebeğinin etrafının beyaz olabilmesi için kedilerin göz bakımı önemlidir. Herhangi bir sorun yaşandığında veterinere götürülmesi, göz akıntılarının ve çapakların pamuklarla temizlenmesi önemlidir. Ayrıca yetişkin kedilerde tırnak bakımı, rutin veteriner kontrollerinin yapılması, kulak bakımı, beslenmesi, tüy bakımı gibi teferruatlar da kedi bakımının içerisindedir ve zahmetli birer iştir. Sevmeden ve ilgilenmeden yapılması  her işte olduğu gibi bu işte de mümkün değildir.

Tırnak Deyip Geçmeyin

Kedilerde tırnak bakımı deyip geçilmemelidir. En umulmadık zamanda öfkeyle ya da panikle tırnaklarını bizlere geçirme ihtimali göz önünde bulundurulursa, öneminin ne derece büyük olduğu kaçınılmazdır. Kediler, tırnaklarını içeriye çekebilme yeteneğine sahiptirler. Oldukça sivri özelliğe sahip tırnakları yürümeleri esnasında yere temas etmez. Ve tıpkı bizler gibi onların da tırnakları oldukça çabuk ve hızlı uzar.  Yetişkin kedilerde tırnak bakımı yapılmaması ve tırnaklarının çok uzaması onların yürümelerine mani olur. O yüzden tırnak kesimlerinin düzenli yapılması ve bu alışkanlığının kediye daha yavru iken kazandırılması gerekmektedir. Kesim sırasında ölü dokunun kesilmesi çok önemlidir; zira canlı doku kesildiğinde kanama olabilir.

Yetişkin Kedilerde Tırnak Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

  • Kedinin ayağına sıkıca bastırarak tırnakların dışarı çıkması sağlanır.
  • Bir tırnak makası –ki bu tırnak makası insanlar için kullanılan değildir – ile canlı tırnağı kesmemeye özen göstererek geride 2-3 milim kalacak şekilde tırnak kesilir.
  • Kanama yaşanırsa ya da tırnak kesme konusunda problem yaşandığında veterinere danışılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: