Uzun Tüylü Yetişkin Kedilerin Bakımı

Kediler birçok insan için sahip edinilmesi kolay hayvanlardır. Ve eğer bir kedi sahibi iseniz oldukça şanslısınız,  çünkü kediler bilindiği gibi içgüdüsel olarak kendilerini temizleme duygusuyla dünyaya gelirler. Fakat tabi ki belirli dönemlerde (özellikle yaz aylarında) veya kedinizin türüne bağlı olarak belki de her zaman tüylerle başınız dertte olacak. Kedilerde tüy bakımı, kedi sahiplerinin ayrıntılı bir şekilde üstünde durması gereken bir konudur. Özellikle de uzun tüylü bir kediniz varsa tüylerinin bakımı için biraz daha fazla zaman harcamanız gerekebilir.

Kedinizi fırça ile taramak

Aslında kedilerde tüy bakımı için çok da fazla uğraşmanız gerekmiyor. İlk olarak en temel ve önemli bakım olan tarama işlemini yapmalısınız. Bu işlem kısa tüylü de olsa uzun tüylü de olsa bütün kediler için geçerlidir. Tek fark, kedinizin tüylerine göre seçeceğiniz fırça veya tarak modelidir.

Uzun tüylü kedilerde uzun dişli bir tarak edinmeniz gerekmektedir. Daha sonra kedinizi yormadan nazik bir şekilde masaj yaparak tarayabilirsiniz. Bu işlemi haftada iki ya da üç kez yapmalısınız çünkü uzun tüylü kedilerde bu bakım çok daha önemlidir. Yapılmadığı takdirde tüylerde birikme, yapışma meydana gelir ve kedinizin tüyleri sağlıksızlaşır.

Kedinizi yıkamak

Kedinizi güzelce ve nazikçe taradıktan sonra haftada bir kez olmak şartıyla yıkayabilirsiniz. Hepimizin bildiği gibi kediler kendi temizliğini yapar ve ıslanmaktan da hiç hoşlanmaz. Bu yüzden bütün bu tarama işlemlerinden sonra kedinizi yıkayacağınız suyu ve ortamı iyi ayarlamanız gerekir. Suyun sıcaklığı ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Özel kedi şampuanıyla yıkadığınız kedinizi vücudunda şampuan kalmadığına emin olana kadar durulamanız son derece önemlidir. Yıkama sonrasında da bir havlu yardımı ile kedinizi kurulamanız gerekir. Özellikle uzun tüylü kedilerin yıkama işlemi sırasında tüylerinin yapışmamasına özen gösterilmelidir.

Kedilerde tüy bakımı sanıldığından daha kolaydır. Hatta eğer bu bakım küçüklükten itibaren alıştırılırsa, kedinizin hoşuna da gidecektir. Birkaç basit işlemle üstesinden gelinecek bu uygulamalar ile kedinizin tüyleri çok daha parlak, canlı ve sağlıklı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: