Kedinizi Cezasız Eğitin

Evimizde bizlerle birlikte yaşayan kedilerimizin eğitimi çok önemli bir konudur. Bu konuda başvurulan yanlış yöntemlerin başında ceza ve dayak ile eğitme çabası vardır. Ceza makul seviyelerde uygulanabilen bir yöntemdir ancak dayak gibi şiddete dönüşmesi son derece yanlıştır. Eğitim sırasında unutulmaması gereken konu kedilerin de bizler gibi duygularının ve bir canlarının olduğudur. Konuyu maddeler halinde anlatırsak daha kolay anlaşılacaktır.

Kedinin tuvalet eğitimi nasıl olmalı?

Kediler doğaları gereği temiz hayvanlardır. Yavru kediler tuvalet eğitimlerini annelerinden öğrenmektedirler. Bu sebeple onlar için yapmanız gereken hareket geniş ve rahat hareket edebileceği bir kum kabı almanız ve zeminini tamamen kum ile kaplamanızdır. Yavru kediyi edindiğiniz kişiden daha önce kullandığı kum markasını öğrenmeniz kedinin bu kumu yadırgamamasını sağlayacaktır.

Yeni bir kedi ile tanışma

Evde hâlihazırda bir kediniz olması durumunda yeni gelen kedinizi kabullenmesi zor olacaktır. Bu sebeple bu kaynaşmayı hızlandırmanız önemlidir. Bu konuda iki şeye dikkat etmeniz gerekir. Bunlardan ilki tanışmayı yavaş yavaş sağlamanızdır. Bütün ilgiyi yeni gelen kedinizde toplamamak kıskançlığın önüne geçecektir. Diğer yapabileceğiniz şey ise yeni kedinin eski ev arkadaşınızı rahatsız etmesini engellemeniz olacaktır.

Kediler eğitilebilir mi?

Kediler tabi ki eğitilebilirler. Ancak kediler yapıları gereği rahatlarına düşkündürler. Bu sebeple köpek gibi sahibine sadakat duyan hayvanlar değillerdir. Bu konuda unutulmaması gerek şey ise kedinin cezayı algılayamadığıdır. Kediler verilen cezanın bir ceza olduğunu ve bunu neden yaptığınızı anlayamamaktadır. Bu sebeple evinizdeki kedi ile arkadaş gibi yaşamanız onları rahatlatacaktır.

Kedi eğitiminde ceza yerine ödül çok daha fazla etkili olacaktır. Bu iki şekilde yapılmalıdır. Kediniz yapmasını istediğiniz bir hareket yaptığı zaman onu överek ve severek bunu belli ederseniz bu hareketinin iyi olduğunu anlayacaktır. Bir diğer yöntem ise sevdiği bir gıdayı vererek ödüllendirmektir. Bu sayede sizin uygun bulduğunuz davranışları yaptığı zaman ödül alabileceğini anlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: