Kedilerde Tüy Problemi

Kedilerde Tüy Sorunu

Kediler de tüm diğer tüylü hayvanlar gibi doğaları gereği tüyleri yenilendikçe eski tüylerini dökerler ve özellikle mevsim geçişlerinde dökülen tüylerin miktarı artar. Kedilerin tüylerinin insan sağlığına zararlı olduğu ve ciddi sağlık problemleri yaratabileceği uzun yıllardır bir tartışma konusudur ancak; yaygın inanışların aksine, gerekli aşılar ve parazit tedavisi düzenli olarak yapılan bir kedinin tüyleri insan sağlığı için hiçbir tehlike içermez. Birkaç basit yöntem uygulanırsa kedi tüyü sorunu hem sizler için hem de kedileriniz için sorun olmaktan çıkabilir.

İçten Bakım

Beslenme: Kedinizi yaşına göre mutlaka bir uzman veterinere danışarak dengeli besin maddeleri ve vitamin içeren bir diyetle beslemelisiniz. Tek yönlü beslenmelerde, tavuk ürünleri ya da etin sık tüketimi kedinizin derisinde kızarıklık, kaşıntı ve alerjik reaksiyonlarla birlikte kedinizde tüy dökülmesine neden olabilmektedir. Deri ve tüyler için özel olarak hazırlanmış olan vitamin ve diğer ilaçları uzman veteriner hekiminize danışarak kullanmalısınız.

İç ve Dış Parazit Temizliğinin Yapılması: Pire, bir kene vb. dış parazitler ve bazı iç parazitler de kedilerinize dışarıda gezdirme esnasında bulaşabilmektedir. Bit ve pire sürekli ve şiddetli kaşıntıya neden olacağı için kedinizin tüylerinde dökülme görülür.

Dıştan Bakım

Fırçalama/Tarama: Kedinizin tüylerini her gün düzenli olarak sık dişli bir tarak ya da yumuşak kıllı bir fırça ile fırçalayın. Bu yöntemi kullanarak hem kedinizin etrafa tüy dökmesinin önüne geçmiş olursunuz hem de kedinizin kendini yalayarak temizlerken yutacağı tüy miktarını önemli ölçüde azaltmış olursunuz. Kedinizin kendini temizlerken yuttuğu tüyler mide ve bağırsakta topaklar haline gelebilir ve kedinizin sağlığını etkileyecek ciddi sorunlara yol açabilir.

Yıkama: Kedinizi yıkamadıktan sonra tüylerini fırçalamamak, ıslak bırakmak ve temizlememek kedinizin derisine zarar verir ve tüy dökülmesine neden olabilecek deri hastalıklarına yol açar. Bunun yanı sıra sık yıkamak ve uygun şampuanı kullanmamak kedinizde cilt hastalıklarına yol açarak tüy dökülmesine neden olur.

Tüy Dökülmesi İnsanda KİST Oluşturur mu?

Kıl ve tüyün hiçbir zaman kist yapmayacağı uzmanlar tarafından saptanmıştır. Kisti meydana getiren bir parazittir ve düzenli kist iğnesi yapılan kedilerde kist bir problem olmaktan çıkar. Kist iğnesi üç ayda bir yaptırılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: