Kedinizin Canının Sıkıldığını Nasıl Anlarsınız?

Kedi dili belki de dünyanın en eski dilleri arasında olabilir. Kediler dünya yüzünde var oldukları andan itibaren çevreleri ile konuşmaya başlamışlardır. Bazı rivayetlerde vardır ki kedilerin kendi aralarında konuştukları da söylentiler arasındadır. Kedinin canının sıkıldığını hareketlerinden anlayabiliriz. Kedi dili sevgi ve gözlem ile meydana gelir ve keşfedilir. İşin garip kısmı kediler aynı evde yaşadıkları aile üyelerine de farklı davranışlar sergilerler. Evin sahibini merak ediyorsanız kedinin hareketlerini izlemeniz yeterli olacaktır. Kimin konuştuklarını ciddiye alıyorsa evin sahibi büyük ihtimalle o kişidir. Kediler bedenlerinin 5 değişik yerleri ile iletişime geçerler. Kuyruk hareketleri, kulak hareketleri, bıyık hareketleri, pati hareketleri, tüy ve vücut hareketleriyle.  50 yıl önce Amerikalı psikolog Mildred kedilerin 16 farklı ses çıkardığını keşfetmiştir ve bu sesleri gruplandırmıştır.

Birinci Grup Sesler

Ağız kapalıyken çıkartılan sesler yani mırıldanmalar.

İkinci Grup Sesler

Ağız kapalı ve yüksek tonda çıkarılan sesler

1. Grup seslerinden 3. Grup seslerine geçiş mutluluktan ve mutsuzluktan veya istenmeyen bir durumdaki geçişleri ifade etmektedir. Kediler sesleri ve hareketleri ile çok fazla cümle kurabilirler.

Kedi Hareketleri

Karnını gösteriyorsa güven içerisinde olduğunu hissetmektedir ortamın güvenli olduğunu sezmiştir. Fare yürüyüşü yapıyorsa ortamda onu rahatsız eden unsurların olduğunu sezmiştir. Karanlık yerlerde durmayı tercih etmesi keyfinin yerinde olmadığı gösterir çok dikkat çekici olursa mutlaka bir veteriner hekime götürülmesinde fayda vardır. Kedinin canının sıkıldığınıpencereden bakıp uzun uzun miyavlıyorsa bu sıkıldığının sinyalidir. Oyun oynamak sosyalleşmek arkadaş edinmek anlamına gelir. Kedi kulaklarını geri çevirmişse bu korktuğunu veya kızdığını temsil eder. Yere doğru öksürdüğünde büyük ihtimalle tüy yutmuştur onu yarattığı gıcıklık vardır. Kedi kuyruğunu bacaklarının arasına saklamışsa tehlikede olduğunu sezmiştir ve korkuyordur. Yemek yemiyorsa bu hastalık belirtisidir ve veteriner hekime götürülmelidir. Kedinin burnu kuru ise hastalık yada ateş belirtisidir. Tüyleri diken diken olan kedi korkmuş ve saldırıya geçmeye hazırlanıyordur. Kediniz gözlerini yavaşça kapatıyorsa sizi selamlıyordur büyük ihtimalle yatıyordur sakin ve keyifli bir haldedir veya yorgun keyifsizdir fakat yanınızda olmaktan mutluluk duyar. Uyku halinde iken bıyıklarını ve ağzını hareket ettiriyorsa bu rüya gördüğü anlamına gelir. Kedinin canının sıkıldığı kedi hareketlerinin ne anlama geldiklerini öğrendikten sonra rahatlıkla tahlil edebilir ona göre davranabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: