Yavru Kedilerde Göbek Şişkinliği

Yavru bir kedi sahiplendiğimizde hepimiz onun sağlıklı olmasını isteriz. Çoğumuz için yavru kedimizin göbeğinin şişkin olması kilo aldığının dolayısıyla yeterince beslendiğinin ve gelişimini sağlıklı şekilde sürdürdüğünün göstergesidir. Oysaki yavru kedilerde göbek şişkinliği her zaman sağlık belirtisi olmadığı gibi kimi zaman ciddi sorunlara işaret eden bir durumdur.

İç parazitler yavru kediler için çok tehlikelidir

Yavru kedilerde göbek şişliği iç parazitler nedeni ile ortaya çıkabilir. Yavru kedilere iç parazitlerannelerinden geçebilir. Ayrıca çok hayvanın yaşadığı, ya da hijyenik açıdan sağlıklı olmayan ortamlar da yavru kedilere iç parazit bulaşmasına neden olabilir. Bağırsak kurdu, bağırsak solucanı, tenya ve kancalı kurtlar yavru kedilere geçebilen iç parazitlerden bir kaçıdır ve bu parazitler yavruların karnının şişmesine neden olabilir. Eğer yavrunun göbeği şişse, ağzı kokuyorsa (yavru kedilerde ağız kokusu yazımızda bu konu ile ilgili geniş bilgi bulabilirsiniz), ishali varsa, kötü kokulu şekilde gaz çıkarıyorsa bunlar iç parazit varlığına işaret eden belirtilerdir. Bu durumda yapılacak en doğru şey kesinlikle veterinere başvurmaktır.

Düzenli idrar ve dışkılama önemlidir

Yavru kedilerin düzenli olarak idrara ve dışkıya çıkması da önemlidir. Kedinin göbeği şişse ve idrarını ya da dışkısını yaptıktan sonra iniyorsa bu normaldir ve endişelenmeye gerek yoktur. Ama göbeğinin şişliği idrarını ve dışkısını düzen olarak yaptığı halde geçmiyorsa bu durumda yine yapılacak en doğru şey kediyi veterinere götürmektir.

Kabızlığı da unutmamak gerekli

Sağlıklı bir yavru kedinin dışkısı ne çok katı ne de çok yumuşak yani ishal olmamalıdır. Yavru kedilerin göbeklerindeki şişlik kabızlığa da işaret ediyor olabilir. Şişliğin kabızlık nedeni ile olup olmadığını anlamak için yavrunun düzenli dışkılayıp dışkılamadığını takip etmek gerekir. Bu arada tabi yavru kedi obursa ve çok yemişse bunun da göbeğinin şişmesine yol açabileceği ihtimalini göz ardı etmemek gerektiğini de hatırlatalım.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: