Yavru Kedilerde Ağız Kokusu

Yavru kedi bakımı özen ve bilgi gerektirir. Bu bilgilerden en önemlilerinden biri yavruda ortaya çıkabilecek hastalıkların belirtileridir. Zira sağlıklı yavru kedi nasıl olur bilirsek sevimli yavru kedimizdeki hastalık belirtilerini erken fark edebilir ve bu hastalıkların tedavi edilmesini sağlayabiliriz. Yavru kedilerde ağız kokusu normal değildir. Yani sağlıklı bir yavru kedinin ağzı kokmaz.

Ağız kokusu parazit varlığına işaret ediyor olabilir

Yavru kedilerde ağız kokusunun en sık karşılaşılan nedenlerinden biri iç parazitlerdir. Zamanı geldiği halde iç parazitlere karşı aşılatılmamış olan yavru kedilerde bu parazitler yalnızca ağız kokusuna değil çok daha ciddi sorunlara hatta hayati tehlikeye bile yol açabilir. Bu nedenle eğer yavru kedinizi iç parazitlere karşı aşılatmadıysanız ve ağzı kokuyorsa yapmanı gereken en doğru şey veterinerinize başvurmaktır. Yavru kedilere yapılması gereken aşılar yazımıza göz atarak yavru kedi aşı takvimleri hakkında bilgi sahibi olabileceğinizi de ekleyelim.

Diş değişim sürecinde de koku olabilir

Yavru kedilerde diş değiştirme süreci ortalama olarak 6 haftalık civarında başlar. Bu süreçte yavrular süt dişlerini dökerler ve yerine hayatları boyunca ağızlarında taşıyacakları esas dişleri gelir. Diş değiştirme sürecinde yavru kedilerde ağız kokusu olabilir. Ancak bu nedenle oluşan ağız kokusu diş değiştirme sürecinin bitmesi ile kendiliğinden geçer.

Ağız içi lezyonlar da kokuya yol açabilir

Ağız kokusunun bir diğer sık karşılaşılan sebebi de ağız içi lezyonlardır. Yavru kedinin ağzında herhangi bir nedenle ortaya çıkan yaralar ve enfeksiyonlar da hayvanın ağzının kokmasına yol açabilir. Böyle bir durumdan şüphelendiğinizde yapmanız gereken ilk şey yavrunun ağzında bir yara olup olmadığı kontrol etmek ve bir yaranın varlığını fark ettiğiniz takdirde veterinere başvurmaktır.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: