Yavru Kedi Piskolojisi

Yavru Kedi Psikolojisi

Kediler özgür canlılardır. Köpekler gibi onların sadık olmasını, size itaat etmesini bekleyemezsiniz. Ama aynı zamanda evcimendirler. Evlerini, eşyalarını sever, sahiplenirler. Kendi kendinin efendisi olan kediler onurludurlar, aşağılanmaya, kötü muameleye katlanamazlar.  Çıkarlarına oldukça düşkün olan kedilere çıkarına ters düşen bir şey öğretilemez. Kedilerin psikolojisi biraz karışıktır. Köpekler kadar saf, sahiplerine kör körüne bağlı değillerdir ve değişen bir psikolojileri vardır. Anları anlarına tutmaz, canları ne isterse onu yaparlar.

Yavru Kediler Deneyerek Öğrenirler

Yavru kedilerin psikolojileri de gelişmişlerinden pek farklı sayılmaz. Yavru kediler deneyerek öğrenirler. Tıpkı insan yavrusu gibi eğer bir şey ilk denemede canını acıttıysa onu bir daha denemek istemeyecektir. Ama bundan heyecan, mutluluk duyduysa tekrarlamak isteyecektir. Öğrenme sürecinde ödüllendirme yöntemi de çok önemlidir.  Yavru kediler çok zekidir, çabuk öğrenirler, bir kaç kere tekrarladıkları şeyleri unutmazlar hele de bir de işin ucunda ödül varsa zaman öğrenme süreçleri daha da hızlanacaktır.  Yavru kedilere bağırılmaması gerekiyor. Bu durum onların sadece korkmalarına neden olur.  Eğer kedinizin yapmasını istemediğiniz bir şey varsa önlemler oluşturun. Mobilyalarınızı tırmalamaması için tırmalama tahtası alabilirsiniz ya da kedinizle oyunlar oynayarak onu aktivitelere yönlendirebilirsiniz. Bu sayede zaten enerjileri çok fazla olduğundan sağa sola saldırıp ortalığı karıştırmalarına engel olmuş olursunuz hem de onları harekete geçirmiş olursunuz.

Yavru Kediler Oyuncudurlar

Yavrular bazen bir şeyleri emerler. Eğer yavru kediniz sütten erken kesilmişse ya da kendini daha mutlu hissedecekse, annesinin yerine koymak için de bazı nesneleri emer. Hatta sizin bile parmağınızı, burnunuzu, kulağınızı emebilir. Bu tarz davranışlar onunla sizin aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir. Bazen de kedileriniz ilgi çekmek için bir yerlerinizle oynayıp, yaramazlık yaparlar. Çok oyuncudurlar. Hareketli bir ışık, uçan bir sinek, hatta kendi kuyruğunun ucu ona bir eğlence oluşturur. Bu özelliklerinin yanında hırsızlık özellikleri de vardır. Mutfaktan bir yiyecek ya da size ait bir eşya aşırabilirler. O nedenle yavruların canı hiç sıkılmaz kendilerine sürekli oyalanacak bir şeyler bulurlar. Onlara karşı sizin de kendinizi geliştirmeniz, çözüm yolları bulmanız gerekiyor. Onların oyalanması için onlara bir oyun öğretebilir, ses çıkartan bir oyuncak verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: