Yavru Kedilerde Diş Değişimi Ne Zaman Başlar

Kedi sahipleri, yavru kedilerinin dişlerinin döküldüğünü gördüklerinde genellikle panik yaparlar. Evet, birdenbire yerde minicik bir diş görmek oldukça korkutucudur. Fakat kedilerde diş dökülmesi büyümenin bir parçasıdır. Diş dökülmesi yetişkin kedilerde ciddi sorunların göstergesi olarak kabul edilirken, yavru kedilerde büyüme sürecinin doğal bir parçasıdır.

Kedilerde Diş Değişimi Ne Zaman Başlar ;

Yavru bir kedi ortalama 3, 3,5 aylıktan sonra süt dişlerini değiştirmeye başlar. Ve çok kısa bir süre sonra yeni dişler gelir. Bu nedenle dökülen dişleri fark etmek çoğu zaman mümkün olmaz. Dökülen dişlerin yerine çıkan dişler hayat boyu kalıcıdır. Yavru kediniz 8 aylık olana kadar tüm süt dişlerini değiştirmiş olacaktır.

Kedinizin Diş Değiştirdiğini Nasıl Anlarsınız ; 

Yavru kedinizde sadece bu dönemde görülebilen bazı belirtiler vardır. Yemeğini ağzından düşürme, iştahsızlık ve bazen de ateş gözlemliyorsanız yavru kedinizin diş değiştirme döneminde girdiğini anlayabilirsiniz. Diş değişimi döneminde kedinizin ağzında koku olması ve kimi zaman hafif kanalar görülmesi oldukça normal ve panik yapmamanız gereken bir durumdur.

Kedilerde Diş Fırçalama ; 

Bazı kediler fırçalama işleminden pek hoşlanmasa da kedinizin dişlerini uygun bir fırça yardımıyla periyodik olarak temizlemelisiniz. Fırçalama işlemine kedinizi alıştırmak biraz zaman alacak gibi görünse de, sabırlı olduğunuz ve vazgeçmediğiniz takdirde kediniz de bu fikre kısa zamanda alışacaktır. Kediniz 1 ya da 1,5 yaşına geldiğinde dişlerinde tartar oluşumu başlayabilir. Bu nedenle aşılama ya da diğer işlemler için veterinere gittiğinizde diş kontrolü de yaptırmalısınız. Veteriner hekiminiz gerekli gördüğü takdirde diş temizliğini yapacaktır.

Yavru Kedilerde Diş Kaşıntısı ;

Yavru kedilerde 1 yaşına kadar diş kaşıntısı oldukça yoğundur. Bu nedenle elinizi, ayağınızı ve hatta buldukları her şeyi kemirme eğiliminde olurlar. Kedinizin size veya mobilyalarınıza zarar vermesini engellemek için dişlerini kaşıyabileceği bir kütük alabilirsiniz. Kedinizin kemirme isteğini alışkanlık haline getirmemesi için kararlı bir şekilde ‘hayır’ demeniz çoğu zaman işe yarayacaktır.

Yetişkin Kedilerde Diş Dökülmesi Önemlidir ;

Kedi yavruluktan çıkmış ve süt dişlerinin tamamını değiştirmişse, dişlerde dökülme olması son derece ciddi bir problemdir. Bu nedenle yetişkinlik döneminde diş dökülmesinin sebebi ne olursa olsun, kedinizi vakit geçirmeden bir veterinere götürmeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: