Yavru Kedilerin İlk Aşısı Ne Zaman Yaptırılmalı?


Evimizi, yuvamızı açtığımız sevimli canlılar olan kediler her ne kadar insanlar arasında dokuz canlı olarak tabir edilse de, bu canlıların da bakımı büyük önem gerektirir. Her canlıda olduğu gibi kediler de özellikle biz insanlar gibi bakterilerden ve virüslerden büyük ölçüde etkilenip çabuk hasta olabilirler.

Kedilerde İlk Yaş

Yavru kedilerin doğdukları andan itibaren ilk altı hafta hastalıklara karşı dirençleri oldukça zayıf olur. Annesinden koparıp aldığımız yavru bir kediye verebileceğimiz en önemli katkı, aşıları yapılmadan sokağa çıkarmamaktır. Ayrıca aldığımız kedinin bakımını da düzenli olarak yapmamız gerekir.  Bu kedilerin çeşitli hastalıklara ve zararlı enfeksiyonlara maruz kalmamaları için ilk dokuz hafta evde bakımı şarttır. Çünkü yavru kedilerin zararlı mikroplara ve hastalıklara karşı aşılanmaları dokuz haftalık olduklarında başlar. Bu sürece kadar, anne sütünden aldıkları hastalıklara karşı savaşan antikorlarla, enzimlerle ve yararlı bakterilerle bu sevimli canlıları gözümüzün önünde iyi bir direnç kazanana kadar bakmamız çok önemlidir. Yavru kedilerde aşı, bakım ve temizlik özelikle ilk yaşta çok önemlidir.

Başlıca Aşılar

Yavru kedilerde ilk aşı birinci ayda ve 45. günde yaptırabileceğimiz parazit aşısı ve tedavisidir. Bu tedaviye takriben en önemli aşı ise yavru kedimiz on haftalık olduğunda yaptıracağımız karma aşıdır. Karma aşı üç aşı çeşidinden meydana gelmektedir. Bunlar; gençlik hastalığı, Calicivirüs hastalığı ve Rhinotracheitis hastalıklarına karşılık yapılan aşılardır. Bu aşıyı da yaptırdıktan sonra dördüncü ayına yaklaşan kedimize kuduz aşısını yaptırmalıyız. Doktor tercihine bağlı olarak mecbur kalınırsa kedi Aids’i de yaptırılmalıdır. Ayrıca gene gerek duyulduğunda pire, kene gibi parazit tedavileri için damlalar kullanılmalıdır. Ve iç parazitten şüpheleniliyorsa da en kısa zamanda bir veterinere götürüp 8 haftada bir iç parazit tedavisi uygulanmalıdır.

Yuvamıza, evimize hatta yeri gelip yatağımıza koyduğumuz kedilerimize özellikle yavru iken bakımını daha çok yapmamız gerekir. Her türlü hastalığa önlem olarak her canlıda olduğu gibi yavru kedimizi de veteriner kontrolünden mutlaka geçirmemiz gerekmektedir. Bazı aşıları yıllık tekrarlamak gerekmezken bazı aşıları da muhakkak her yıl veya her üç dört ayda bir evcil dostumuzun bağışıklığına göre yaptırmamız gerekir. Sağlıklı yavru kedi hem kendi mutlu ve huzurlu olur hem de sağlıklı olduğu için çevresine ve bize olumlu, canlı davranışlar sergiler.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: