Kedinizi Acilen Veterinere Götürmeniz Gereken Durumlar

Minik dostlarımız kediler. Onlarla yaşamaya başladığımızda, elbette ki sorumluluklarımız artar. Beslenmesi, bakımı, ilgisi derken, neredeyse bir bebek kadar bakımı özen isteyen bir iştir kedi beslemek. Genel bakım ve kontrollerinin yanında kedinizi acil olarak veterinere götürmeniz gereken durumlar vardır. Bunları aşağıdaki maddelerde görebiliriz.

Kusma ve ishal görülüyorsa

Kedinizde rutinden farklı olarak gün içinde birden fazla kusma halinde görüyorsanız, bununla birlikte tekrar eden bir ishali varsa, mutlaka veterinere başvurmalısınız.

Araba çarpması, yüksekten düşme

Kedinize herhangi bir araç çarptıysa, ya da yüksekten düşme gibi travmatik bir duruma maruz kaldıysa, kediniz iyi görünüyor olsa da vakit kaybetmeden veterinere götürmelisiniz. İç kanamalar ve iç organ travmaları yaşıyor olabilir. Bu da belli bir zaman belirti vermeyebilir.

Boşaltım sorunları varsa

Kediniz dışkılamada ve idrar yapmada zorlanıyorsa muhakkak bir veterinere göstermelisiniz. Kabızlık önemli bir problemdir.

Solunum sorunları varsa

Kedinizde boğucu tarzda bir öksürük, burun akıntısı ve solunum sıkıntısı varsa bu önemli bir probleme işaret ediyor olabilir.

Nöbet geçirme

Kediniz nöbet geçiriyor ve bayılıyorsa, hiç vakit kaybetmeyin. Bu beyninde bir sıkıntı olduğuna bir gösterge olabilir.

Kesikler

Herhangi bir sebepten dolayı kedinizin vücudunda derin kesikler ve kanayan yaralar varsa, Bir hayvan tarafından kötü bir şekilde yara almışsa kedinizi acil olarak veterinere götürün.

Alerjik reaksiyonlar

Kedinizin yüzünde şişme, ürtiker gibi durumlar görüyorsanız, kedinizi arı soktuysa, kediniz alerjik bir durumla karşı karşıya olabilir. Bu reaksiyonlar kedinizin hayatına mâl olabilir. Kesinlikle önemseyin.

Zehirli hayvan veya böcek sokması

Kedinizi acil veterinere götürmeniz gereken durumlar arasında yılan, akrep gibi zehirli hayvanların sokması gelir. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda acele etmelisiniz.

Zehirlenme

Kediniz fare zehiri, böcek ilacı, bit ilaçları, antifriz gibi maddeler maruz kaldıysa, kesinlikle vakit kaybetmeden veterinere götürün. Bu tür maddeler yüksek zehirlere sahip olduğu için, beklenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Yüksek ısı değişimleri

Kediniz aşırı sıcağa ve ya aşırı soğuğa maruz kaldıysa vücudunda hasar oluşmuş olabilir. Çok iyi görünse de mutlaka kontrol ettirmelisiniz. Kedinizi veterinere götürmek için beklememelisiniz.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: