Kedilerde Görülen Aşırı Miyavlamanın (Vokalizasyon) Nedenleri

Kedilerin normal sıklıkla miyavlamaları, olağan bir durumdur. Fakat bazı zamanlarda bir sendrom olarak miyavlama miktarı aşırı düzeyde olmaktadır. Bu durumda kedinin iyi tanınması ve davranışlarının sahibi tarafından anlamlandırılabiliyor olması büyük önem taşımaktadır. Aşırı miyavlama durumu, kedi çığlığı sendromu olarak da isimlendirilmektedir.

Aşırı miyavlama hakkında temel bilgiler

Kedilerin aşırı miyavlaması sık olarak rastlanan bir durum değildir. Bu durumun diğer bir adı vokalizasyon olmaktadır. Oriental ırkından olan kedilerde bu durum diğer ırklara oranla daha fazla görülmektedir.  Sabah saatlerinde miyavlamalarının arttığı görülür.

Aşırı miyavlama nedeni nasıl tespit edilir?

Bu noktada kedi sahibinin duyarlı olması çok önemlidir. Kedi sahibi, kediyi gözlemlemeli ve sık olarak not tutmalıdır. Örneğin; kedinin hangi saat aralıklarında sık miyavladığını, ayın hangi günlerinde haftanın hangi dönemlerinde miyavladığını tespit etmelidir. Bu durumun yemek yemeden önce mi gerçekleştiğini yoksa yedikten sonra mı gerçekleştiğini bilmelidir. Doğru gözlemler, tespitin ana materyalleri olacaktır. Mutlaka kedi bir davranış ya da durumdan ötürü aşırı miyavlıyordur. Bunun nedeninin tespiti kedi sahibi yapmalıdır.

Gün ağarması

Bazı kediler, günün ağardığı saatlerde vokalizasyon olmaktadır. Bir takım yöntemlerle bu durum aşılabilir. Günün erken saatlerinde görülen kedi miyavlama nedenlerinden biri olmaktadır.

Yemek

Yemekle ilgili herhangi bir durumdan dolayı kedi vokalizasyon yaşıyor olabilir. Durumun nendi tespit edilip yemek yeme düzeni de bu duruma göre düzenlenebilir. Her miyavladığı anda ona yemek vermek bir ödül niteliğinde olur ve yanlış bir tutumdur. Yanlış tutum izlenmesi, durumun tekrarlanması üzerinde etkilidir.

Evde kalmak istememesi

Kedinin cam ya da balkondan dışarıyı gözlemlemesi ile başka kedileri görmesi bir sebep olabilir. Bu durumda kedi dışarı çıkmak istiyor olmalıdır. Ona istediğini vermek ödül niteliğinde olacağından ve bu durumun sürekli olarak tekrar edileceğinden kediyi sokağa göndermek doğru bir tutum değildir. Bunun yerine onu cam ya da balkondan uzak tutmak yerinde bir karar olacaktır.

Miyavlama geçtiğinde ne yapılmalıdır?

Miyavlama geçtiğinde kedi ödüllendirilmelidir. Miyavlama esnasında istediğini vermek yerine, bunu miyavlamanın bitmesinde yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: