Yavru Kediniz Sağlıklı Mı?

Kediler çoğu zaman kişilerin evde yada farklı ortamlarda kendileri için arkadaş olarak buldukları ve zaman geçirdikleri varlıklardır. Oldukça sevimli ve varlıklarından hoşnutluk izleri bırakan bu hayvanlar da diğer bütün varlıklar gibi hastalanabilir yada hastalık taşıma riskine sahiplerdir. İlk olarak kedi beslemek isteyen kişiler öncelikle yavru kedi seçimi yapmak isterler ve seçimlerini yaptıkları zaman ilk olarak dikkat ettikleri şeylerden birisi kedinin ne kadar sağlıklı olduğu yada hastalık taşıyıp taşımadığıdır.

Bu göz geçirmeden sonra kediyi sahiplenip onun yanında beslemek için alıp zaman geçirebilir. Bir yavru kedinin sağlıklı olup olmadığını anlamak için bazı yöntemler ve bilinmesi gereken hususlar vardır bunları açıklayacak olursak: öncelikle yavru kedilerin hasta olma durumlarını anlamak oldukça basittir ve anlaşılması oldukça kolaydır. Bir kedi eğer sağlıklıysa kesinlikle sağlıklı olduğunu gözlerindeki parlaklıkla ele verir. Sadece bu kadarıyla değil tabi ki temiz burun, temiz kulak, temiz ve parlak tüy yapısına sahip olma durumundadır.

Sağlıklı Bir Yavru Kedinin Normal Davranışları:

  • Yavru kediler gün içerisinde zamanlarının çoğunu uyuyarak geçirirler ve uyandıklarında yaptıkları ilk şey oyun oynamaktır ve daha sonrasında, acıkıp yemeklerini yerler ondan sonrada dışkılarını yaparlar sağlıklı kedilerin dışkıları katı halde olmalıdır aksi takdirde yavru kedinin sağlığı sıkıntılı  olabilir.

Yavru Kedinin Sağlığıyla ilgili Şüpheli Davranışları:

  • Yavru kediler hastalıklarını yada hasta olma eğiliminde olmalarını, göz akıntısı, halsizlik, kusma, sıvı dışkı, hapşırık ve buna benzer bazı davranışlar sergileyerek açık halde belli ederler. Bu davranışlarına ek olarak vücutta yumrular,  kedinin yemeğini yememesi, yavru kedide gözlenebilecek anormal hareketler, sinirlilik ruh haline sahip olması, idrarında kan olması yada yavru kedinin idrar atımına çıkmaması, nefes alıp verirken zorluk çekilmesinin gözlenilmesi, ve son olarak yavru kedinin kilo kaybetmesi.

Burada yapılması gereken yavru kedilerin sağlığı için hemen bir veteriner den randevu alıp kediyi iyileştirmek için çalışmalara başlanılması gerekir. Yavru kedinin sağlığı için vakit kaybedilmemeli ve eski sağlığına en kısa süre zarfı içerisinde ulaşılmasını hedeflemek gerekir zaman kaybetmeden.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: