Yavru Kedi İle Oynayabileceğiniz Oyunlar

               YAVRU KEDİLER İÇİN OYUNLAR

Kediler özellikle de yavru kediler oyun oynamayı çok severler. Tıpkı küçük çocuklar gibi bazı şeyleri oyun oynayarak öğrenirler. Evinizi bir kediyle paylaşıyorsanız onun da ihtiyaçları olduğunu unutmamalısınız. Yavru kedilerin oyun oynama isteği, yeme içme isteği gibi en önemli ihtiyaçlarından biridir.

Kediler kutu, yumak ve toplarla kendi kendilerine saatlerce oyun oynayabilirler. Özellikle ses çıkaran ya da renkli, ışıklı oyuncaklara bayılırlar. Kediler dışarı çıkartılıp dolaştırılmadığı için enerjilerini atma ihtiyacı duymaktadır bu yüzden enerjisini atabileceği bol koşturmacalı oyunları severler. Yavru kediler ısırmayı, tırmalamayı çok severler. Onlara bir şeyler öğretmek istiyorsanız yavru iken başlamalısınız. Örneğin; ellerinizi ısırmasını veya tırmalamasını istemiyorsanız buna izin vermemelisiniz. Büyüdükçe bu davranışı alışkanlık haline dönüşecektir.

Yavru kediyle oynanabilecek oyunlar:

  • Lazer ışığıyla oynamak; en yaygın olan oyunlardan biridir. Işıkları tamamen kapatmadan lazer ışığını evin içinde odalarda, duvarlarda gezdirin. O yakalamaya çalıştıkça oldukça enerji harcayacaktır. O yüzden çok uzun süre oynamamaya arada dinlendirmeye çalışın.
  • Top atıp getirmesini beklemek; bu oyun köpekler için daha uygun olsa da bazı kediler çok severek oynamaktadır. Top yerine başka bir şey de atabilirsiniz. Sevdiği bir oyuncak olabilir, buruşturulmuş gazete olabilir. Bir süre onunla oynayıp tekrar atmanız için size geri getirecektir.
  • Saklambaç oynamak; saklambaç, hemen her kedinin sevdiği bir oyundur. Kedinizle önce göz teması kurun ki sizi izlediğinden emin olun. Bir anda odadan çıkıp saklanın. Hemen arkanızdan o da fırlamıştır. Sizi genelde hemen bulacaktır. Bir odadan başka bir odaya giderek oyunu sürdürebilirsiniz. Kediler saklanmaya bayıldıkları için nesnelerin altına girmeyi çok severler. Saklandıkları şey fark etmez gazete kağıdının altına girerek bile saklanabilirler. Onu arıyormuş gibi yapıp gazeteyi kaldırabilirsiniz.
  • Kovalamaca oynamak; bu oyunu genelde kendileri başlatırlar. Deli gibi koşarak önünüzden geçip size bakarlar. Sizin onu yakalamanızı isterler.
  • Gölge oyunu oynamak; ışıkları söndürüp duvarda elinizle gölgeler yapabilirsiniz. Hemen ilgisini çekecektir. Duvarda yaptığınız şekilleri yakalamak için oradan oraya zıplayacaktır.

Oyun oynarken kedilerin canını yakmayacak oyuncaklar almaya, yutabilecekleri nesnelerin olup olmamasına dikkat edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: