Yavru Kedinizi Sosyalleştirin

Birçok kedinin bu alanda ‘kötü ünü’ var ve sahipleri fazla çekingen olmalarından şikayetçi. Henüz yavruyken sosyalleştirilemeyen kediler, çoğu zaman böyle davranacak ve eve misafir geldiğinde de dahi bir yere saklanacaktır.

Diğer yandan, kedinizi yavruluk döneminde sosyalleştirip diğer insan ve hayvanlarla tanıştırırsanız, çok daha uyumlu bir canlıya dönüşecektir.

Kedi nasıl sosyalleştirilir?
Sosyalleştirme, bir aşamadır ve kedinin evinize girdiği andan başlar. Özellikle 4-14 arası haftalaryavruda önemliyken, bu dönemde beyni en yüksek öğrenme ve hafıza kapasitesine erişir. Bu zaman diliminde öğreneceği şeyleri kedi bütün hayatı boyunca uygular.

Peki yavru kediler nasıl sosyalleştirilir? Kedilerde durum köpeklere göre daha farklı ve ilk olarak evdeki seslere alıştırılması, ardından kucağa alınması gerekiyor. 10 haftalık döneme kadar insanların kucakladığı, ilgilendiği kediler daha sosyal hâle geliyorlar.

Zamanla kendine güvenini kazanan kedi, aynı zamanda insanlara da güvenmeye başlayacaktır. Bu yüzden eve bir yavru girdiğinde onu uzakta tutmak yerine sık sık diğer insanlarla tanıştırın. Tabii ki bu kişiler aynı değil, farklı insanlar olmalı.

Aynı zamanda onu ‘hava değişikliği’ için ufak araba gezintilerine de çıkarabilirsiniz. Bu şekilde hem seyahate alışmış olur, hem de farklı insanları görerek korkmamayı öğrenir. Unutmayın ki, yavru kedilerin bu dönemde tecrübe edinecekleri gelecek yaşamı için çok önemlidir. İlk alındığı dönem sosyalleştirilmeyen kedi, gelecekte zorlanacaktır ve diğer insanlardan kaçacaktır.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: