Yavru Kedilere Verilebilecek Ek Besinler

e

Yavru kediler için en doğru besin anne sütüdür. 5 haftalık oluncaya dek yavrulara anne sütünden başka bir gıda verilmesi gerekmez. Ancak yavrular beş haftalık olduklarında anne sütünü emmelerinin yanı sıra ek besinler de verilebilir. Zaten bu ek besinler yavruları sütten kesildikten sonra yiyecekleri mamalara da alıştırmak için gereklidir.

Yavrular için özel olarak üretilmiş mamaları tercih etmelisiniz

Yavru kedi beş haftalık olduğunda vereceğiniz mamaların mutlaka yavrular için özel olarak formüle edilmiş olmasına dikkat etmek gerekir. Çünkü yavru kedilerin ihtiyaçları olan gıdalar yetişkin kedilerle farklılık gösterir. Ayrıca yavruların sindirim sistemleri de daha hassastır bu nedenle yavrulara asla yetişkin kedi maması vermemek önemlidir.

Kuru ve yaş mamayı dengeli şekilde vermekte fayda var

Yavru kediler için üretilmiş hem kuru hem de yaş mamalar var. Ama siz bu mamalardan sadece birini vermek yerine dengeli şekilde iki mamadan da vermeyi tercih edin. Bu arada kuru mamayı başta su ile ıslatarak vermeniz yavruların kuru mamaya alışmasını da kolaylaştırır. Son bir not; bu öneriler veteriner hekimin farklı bir beslenme şeklini uygun görmediği durumlar için geçerlidir. Yani şayet veterinerinizin yavrular için farklı bir beslenme çizelgesini uygun görüyorsa tabi ki ona uymalısınız.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: