1-4 Aylık Yavru Kediler İçin Beslenme Programı

Çoğu birey çeşitli sebeplerden ötürü evcil hayvan beslemektedir. Evde beslemek için tercih edilen hayvanların başında ise kediler geliyor. Fakat bireylerin, evcil hayvan beslemenin sorumluluklarının farkında olmaları önemlidir. Beslenmelerine, hijyenlerine dikkat etmek, sosyal ihtiyaçlarını karşılamak ve dışkılamaları için uygun ortam hazırlamak yahut belli sürelerde dışarı çıkarmak gerekiyor. Beslenme konusu ise, özellikle yavru hayvanlar için hayati önem taşıyor. Bu yazımızda sizlere 1-4 aylık yavru kediler için beslenme programı sunacağız

8 Haftalıktan küçük yavrular

Yavru kedilerin annelerinden ayrılmaları için ideal zaman dilimi, 8. Haftadan sonrasıdır. Bu zaman diliminde yavrunun mutlaka anne sütüyle beslenmesi gerekir. Fakat çeşitli sebeplerde annesinden ayrı kalmış bir yavru kediyi beslemek için, bir sütanne bulamadığınız durumlarda yapabileceğiniz şey, küçük boy biberonlarla veteriner ve petshoplardan bulabileceğiniz, anne sütü yerine geçen ürünler vermektir. Bunu da bulamadığınız takdirde eczanelerde satılan bebekler için üretilmiş Taurinli ve Laktozu azaltılmış bir mamayı biberonla verebilirsiniz. Bunların dışında vereceğiniz ürünler ( özellikle süt ürünleri) ishal başta olmak üzere hayati tehlike içeren çeşitli hastalıklara sebep olabilir.

Haftadan Sonrası

Bu dönemde yavru kedinin sütten kesilerek mama alışkanlığına geçilmesi gerekmektedir. Öncelikle yapılması gereken şey, kedinin yanında daima temiz ve taze su bulundurmak ve günde 3-4 kere olacak şekilde kuru yahut konserve mama vermektir. Bu geçiş sürecinde kedinizin beslenme programındaki değişimine uyum sağlayabilmesi için 7-10 günlük bir süreç gerekir. Bu süre zarfında kediniz uzun süre yemeği reddetme, ishal, kusma, burun ve göz akıntısı gibi belirtiler gösterirse mutlaka bir veteriner hekime gösteriniz.

Besinlerin içeriği

Yavru kedilerin sağlıklı beslenmeleri için, sütten kesilmelerinden sonra enerji, protein, vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayacak dengeli bir diyet uygulamalısınız. Günlük olarak et vermek yavrunun yararına olacaktır.

Yağsız dana eti ve tavuk etini çiğ, balığı ise iyi pişmiş olarak vermelisiniz. Zira balık kafası ve iç organları ciddi bozukluklara yol açan bir anti vitamin içermektedir. Et ve hazır mamalar dışında kedinize, yulaf ezmesi ve pirinci pişmiş yahut pişmemiş taze sebzelerle karıştırarak verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: