Kedilerin Periyodik Beslenme Zamanları

  Yavru kedi beslenme düzeni belirli koşullarda ve belirlenmiş şartlarda kedi ve alıştırılmış gereklilikleri ile birlikte kesi için sağlıklı olabilecek ve düzenli bir yeme tarzıyla beslenmelidir. Bunun geliştirilmesi için bazı durumlar vardır mutlaka ama başlamadan önce yapılacak genel vesin zinciri kediyi mutlaka sağlıklı kılmalıdır. Bunun için genel bilgilerde anlaşılmalı ve düzenli bir program oluşturulmalıdır.

 Yavru Kedi Beslenme Şekilleri Genel Bilgi

Başlangıçta belirtmek gerekir ki yavru kedi beslenme şekli sağlığı açısından çok önemlidir. Çünkü ilk yıl yapılacak bakım ve gereklilikler sonucunda kedinizin bir ömür boyu sağlığına etki edecek durumdadır. Belirlenmiş bu süre içerisinde eğer kediler yeteri kadar önlem alınmaz ise kedinin gelişimine çok büyük zararlar verir. Önce bebeklikten-çocukluğa sonra gençlikten-yaşlanmaya geçer bu süreçler kedinin doğru beslenme şekliyle orantılı olarak sağlıklı veya o dönemlere ulaşmadan sağlıksız bir şekilde biter.

 Beslenme Zamanları

Yavru kediler büyümüş kediler ile karşılaştırılınca belirli farklar ortaya çıkıyor çünkü vücut ağırlıkları oranıyla yavru kediler iki kat daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bunun sonucunda kediler 6-8 hafta arasında mutlaka sütten kesilerek belirlenmiş vücudunun gelişmesine ve büyümesine yönelik besin takviyesi programları oluşturulup gerekli düzenli ve dengeli beslenme sağlanmalıdır. Bu derece hızlı büyümenin sağlanması ile birlikte gün içerisinde 3 veya 4 defa kediler beslenmelidir. Kedi sahibinin mutlaka yanında taze ve temiz su bulundurması da gereklidir. Az ve sık bir şekilde yapılacak olan beslenme düzeni ile kedi ihtiyaç duyduğu gerekli beslenme oranına ve midesi gelişirken oluşacak duruma sağlıklı tepki gösterir.

 Sağlıklı Gelişime Yönelik Yapılması Gerekenler

Kediler beslenme düzeni ile alakalı belirlenmiş düzenin dışında midesi ve sindirim sistemi ile ilgili gerekli bakım yapılmalıdır. Kedinin beslenme zamanı midesi ve sindirim sisteminin gelişmesine paralel olarak 7 ay ile 1 yıl arasında günde iki öğün yemeye uygun olur. Kediler genel olarak bireysel beslenmelidir. Ayrıca bu beslenme düzeni kedinin hareketliliği ve vücut oranı ile uygun olmalıdır. Kediler fazla kilolu olursa gerekli besin kesimi sonucunda yemeği azaltabilirsiniz. Uzman veterinerlerde kediler için gerekli yeme programlarını uygulayıp liste oluşturabilirler.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: