Kediler Hakkında Doğru Olarak Bilinen Yanlışlar

Evinizin minik üyesi, yaramaz ve değerli dostunuz kedinizin bakımını en iyi şekilde gerçekleştirilmeye çalışıldığına hiç şüphe yok. Onlar için elinizden geleni yapıyorken, kedi bakımında doğru olduğunu düşünülen yanlışları yapmamaya özen gösterilmeli.

Kedi tüyü kist yapar

Bu yanlış bilinen bir olgudur. Kedi tüyleri insan vücudu içerisinde hastalık yapmaz. Hatta aşıları tam olan temiz bir kediden herhangi bir hastalığı kapmanız da oldukça düşük bir olasılıktır.

Kediler düzenli olarak suyla yıkanmalıdır

Kediler günlerinin büyük çoğunluğunu kendilerini temizleyerek geçirirler. Suyla ve sabunla ya da kendi şampuanlarıyla kedileri yıkamak, onları kendilerini temizleyeceğin den daha temiz yapmaz. Kedilerin dili bunun için özelleşmiştir ve kendilerini temizlediklerinde şampuanlara göre çok daha temiz olurlar. Kedi şampuanları, kedinizin kendisini temizleyemeyeceği zehirli atıklarla kirlendiği zaman kullanılmalıdır. Suyla onları temizlemek kişisel kokularını etkiler ve bu kedileri rahatsız eder.

Pirelenmemeleri için kedilere pire tasması takılmalıdır

Boynundaki tasmalardan bile fazlasıyla rahatsızlık duyan kediler, pire tasmasından da çok daha fazla rahatsızlık duyacaklardır. Pire tasması takmak ve kedinizi rahatsız etmek yerine, veteriner kliniğinizde belirli sıklıkla dış parazit damlalarından damlatılabilir. Bu damlalar, pire tasmalarından daha etkili olduğu gibi pire tasması gibi kediyi rahatsız da etmez.

Kediler süt sever

Kediler etobur hayvanlardır. Memeli hayvanlar oldukları için, insanlar gibi normal besinler yiyebilecekleri süreye kadar anne sütü ile beslenirler. Bunun dışında süt tüketmeyi sevmezler ve hatta sütün içerisindeki laktoz şekeri onlar için zararlıdır. Kimi zaman hasta olmalarına da sebep olabilir. Kediler için zararlı yiyeceklerden biridir.

Kedilerden insanlara bit, pire, parazit gibi canlılar bulaşabilir

Kediler hakkında yanlış bilinen şeylerden biri de budur. Aşıları tam olan ve gerekli sıklıkla dış parazit damlası yapılan bir kedi bit, pire ya da parazit sorunlar yaşamaz. Zira kedide bit, pire ya da parazit olsa bile, bu canlılar insanlara gelmez.

Kemik yemek kediler için faydalıdır

Tam aksine, kedilerin kemik yemesi dişlerinin kırılmasına ya da mide ve bağırsak delinmelerine sebep olabilir.

Kediler çiğ et yemelidir

Kediler içlerindeki vahşi dürtülerden dolayı, eti çiğ olarak tüketmeyi çok severler. Ancak çiğ etin içinde bulunan mikroorganizmalar kedilerin hasta olmasına sebep olabilir.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: