Yavru Kedilerde Beslenme Değişikliği


Yavru kedileri, tüm sevimliliklerinin ötesinde,  her şeyi öğrenmeye ya da reddetmeye hazır bir canlı olarak görmenizde fayda var. Her ne kadar inatçılıklarıyla bilinseler de, bazı durumları ona alışkanlık kazandırma yoluyla öğretebilirsiniz. Bunlar sizin evinizin genel kurallarıyla ilgili olabileceği gibi, yavru kedinizin sağlığıyla alakalı konular da olabilir; bunların başında ise beslenmesi yer alır.

Eğer Yavru Kedinizi Sokak veya Barınaktan Sahiplendiyseniz:

Hayata gözünü sokakta açmış bir kedinin bağışıklık sistemi evde doğan ve yetişen bir kedininkinden farklı gelişir.Bu durum, yemek konusunda seçiciliğini azaltmış olsa da, mama seçiminde dikkatli olmanızda fayda vardır.Özellikle, bundan sonra evinizde yaşamaya devam edecekse ona ev yemeği katılmış mamalar vermekten sakınmalısınız. Bu, uzun vadede sıkıntılı bir alışkanlığa dönüşebilir.Çok sık yapılan yanlışlardan biriyse, yavru kediye süt vermektir.Sanılanın aksine süt, kediler için iyi bir besin kaynağı değildir; aksine bağırsakları için zararlıdır.Mümkünse yavru bir kediye süt verilmemeli, muhakkak verilecekse 1/3 oranında su katılarak verilmelidir. Eğer yavru kedi sütten başka şeyle beslenemeyecek kadar küçükse, anne sütünün devam niteliğinde olan süt karışımları her eczaneden kolayca temin edilebilir.Sonrasında  konserve mamalarla, biraz daha dişleri gelişmişse kuru mamalarla beslenme şeklini değiştirmeye başlayabilirsiniz.

Yavru Kediniz Evinizde Doğduysa:

Bu durum yavru kedinizin, steril bir ortamda yetişmiş olan annesinden gerekli anne sütü sürecinden sonra, yavru kediler için uygun nitelikli olan mamalara geçiş yapabilirsiniz.Mamayı reddettiyse, bu mamanın soğukluğundan kaynaklanabilir ve biraz ısıtmanız gerekebilir.Belki bir miktar sıcak su eklemeyi de tercih edebilirsiniz. Eğer kuru mama veriyorsanız ve mama konusunda seçici davranıyorsa, mamayı ona ödül olarak vermeye başlamayı deneyebilirsiniz.Kedinizin kilosu ve yaşına göre hangi mamayı almanız gerektiği konusunda veterinerinizden bilgi alabilirsiniz.

Mama Değişikliği Yapmak İstiyorsanız:

Ne yavru, ne yetişkin bir kedi için mama değişikliğini keskin bir şekilde yapmamalısınız.Dikkat etmeniz gereken öncelik, mama değişikliği yapmaya çalışırken kedinizi aç bırakmamaktır.Bunun için, eski mamanın miktarını gün gün azaltıp, yeni mamanın miktarını çoğaltmalısınız ve sonunda tamamen yeni mamaya dönmelisiniz.Bu, hem yeni tada alışması için,  hem de bağışıklık sisteminin uyum sağlaması için gerekli olan bir geçiş sürecidir

Kedilerin çok güçlü gibi görünmelerine rağmen çok hassas hayvanlar olduklarını bilmekte fayda vardır.Hastalıklarının bir çoğu beslenme şekilleriyle alakalı olarak ortaya çıkar ve bunu bilerek beslenmeleri gerekmektedir.Özellikle yavru bir kediye daha hassasiyetle yaklaşılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: