Yavru Kediniz Artık Büyüyor

Kediniz 6 aylık olduktan sonra, artık yetişkin bir kedi büyüklüğünün dörtte üçüne ulaşmış olur. Bir yetişkin gibi görünmesine rağmen davranışları değerlendirildiğinde hala bir yavru kedidir. Bu dönem tıpkı insanlardaki ergenlik dönemi gibidir. Bu nedenle görünüşünün sizi aldatmasına izin vermeyin. Bu dönemde gündemin en önemli konusu hâlâ oyun ve yaramazlıktır.

Yavru Kediniz Henüz Yetişkin Mamasına Hazır Değil

Kediniz bir yetişkin gibi görünüyor olabilir ama o hala bir yavru bu nedenle siz görünüşüne aldanmadan kedinizi özel formüllü yavru kedi mamalarıyla beslemeye devam etmelisiniz. Henüz 6 aylık olan kediniz yetişkin maması için hala hazır değildir.

Kedinizin Diş Sağlığını İhmal Etmeyin

Kedinizin dişlerini haftada birkaç kez fırçalamayı hala alışkanlık haline getirmediyseniz fırçalamaya hemen başlayın. Yavru kediniz 6 aylık olduğunda tüm yetişkin dişlerine sahip olacaktır ve bu dişler hayatı boyunca onunla olacaktır. Yetişkinlikte diş dökülmesi, çürükler oldukça ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir. Bu nedenle kedinizin dişlerini ne kadar erken fırçalamayı alışkanlık ederseniz, o kadar iyi olacaktır.

Kedinizin Parazit Tedavisi

Yavru kediniz 6 aylık olduğunda bağırsak kurdu dökücüsünün dozunu son olarak ayda bir kez kullanmalısınız. Bundan sonra, yaşamı boyunca parazitlerden korunabilmesi için bağırsak kurdu dökücü ilacını evinizde birden fazla kedi varsa 3 ayda bir, tek kedi varsa 6 ayda bir defa vermeye devam etmelisiniz. Kedinizin üzerinde pire görürseniz, mutlaka bağırsak kurtları açısından tedavi ettirmeniz gerektiğini unutmayın.

Kediniz En Geç 10 Aylıkken Cinsel Olgunluğa Ulaşır

Yavru kediler 6. Ayda başlayarak 10. Aya kadar kademeli bir şekilde cinsel olgunluğa ulaşmış olur. Bu nedenle kedinizden yavru almayı planlamıyorsanız en geç 10. Ayda kedinizi kısırlaştırmalısınız.

12 Aylık Bir Kedi Artık Yetişkin

Yavru kediniz 1 yaşına geldiğinde, resmen bir yetişkin olmuştur. Gelişiminin düzenli olduğundan emin olmak için, veterinerinizden ergen sağlık kontrolü hakkında bilgi almalısınız.

Yetişkin Beslenmesine Geçiş

Yavru kedinizi 1 yaşına kadar yavru kedi mamasıyla beslemelisiniz. 1 yaşından sonra da kademeli olarak yetişkin mamasına alıştırmaya başlamalısınız.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: