Yavru Kediniz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir kedi sahip edinmeye karar verdiyseniz, kediler hakkında çok fazla bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. En sevimli oldukları zaman henüz büyümemiş oldukları zamandır. Sizle birlikte her şeyi öğrenirler, sizle birlikte kişilik sahibi olurlar. Fakat yavru bir kediye sahip olmak ilk bakışta çok kolay gibi görünse de, birçok zor tarafı da vardır. Peki,  yavru kedi eğitimi ile ilgili neleri öğrenmemiz gerekiyor?

Yavru Kedi Temizliği

Hepimizin bildiği gibi kediler içgüdüsel olarak kendilerini temizlemeye meyilli olarak doğarlar. O yüzden bu konuda temizlik işini onlara bırakmanız gerekir. Sizin yapacağınız şey ise, henüz daha yavruyken kedinizin tüylerini fırçayla düzenli aralıklarla taramaktır. Yavru kedilerin diş değiştirme zamanlarında ağız kokusu meydana gelebilir. Böyle bir durumda da veterinerden yardım almak gerekir.

Tuvalet Eğitimi

 Yavru kedi eğitimi özellikle de tuvalet eğitimi oldukça kolaydır çünkü yavru bir kedi kum kabını kullanmayı zaten biliyor olacaktır. Tek yapmanız gereken kedinize tuvaletini nereye yapmasını istediğinizi göstermektir. İçini kumla doldurduğunuz kabı yavru kedinize gösterdikten sonra kediniz için tuvalet eğitimini vermiş olursunuz.

Tırmalama İçgüdüsü

İlk zamanlarda daha kısa olan tırnakları büyüdükçe daha da uzayacaktır. Yavru kediniz bir süre sonra tırnaklarının sivri kalmasını sağlamak için daha da fazla tırmalamaya başlayacaktır. Bu son derece sağlıklı ve doğal bir davranış olduğu için kedinize kızmamalısınız. Tırmalama tahtası veya sevdiği oyuncakları yakınlarında tutarak bu eylemi eşyalarınız yerine onlar üzerinde uygulamasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda düzenli aralıklarla (birkaç ayda bir) kedinizin tırnaklarını kısaltması için veterinere götürmelisiniz.

Yavru kedi eğitimi de diğer yavru evcil havyan eğitimleri kadar zorlu bir süreçtir. Bu süreçte kediler hakkında olabildiği kadar fazla araştırma yapıp, mümkün olduğu kadar fazla bilgi edinmeniz gerekir. Profesyonel bir veteriner hekim ile de sürekli iletişimde olursanız işiniz daha da kolaylaşır. Yavru bir kedi bakmak, küçük bir bebeğe bakmak kadar zor olmasa da birçok yönden benzer zorlukları vardır. Fakat bütün bu zorluklara rağmen sahiplendiğiniz kedinin arkadaşlığı ve size verdiği sevgi paha biçilemezdir.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: