Yavru Kedilerin Tüy Bakımı Nasıl Olmalı?

  • 3

Yavru kediniz mi var? Yavru kedi sahibiyseniz ve tüy bakımlarının nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Bildiğiniz gibi, kediler oldukça titizdir, yemek yedikten sonra, tuvaletlerini yaptıktan sonra ve sabahları, kendi tüylerini dilleriyle temizlemeye çalışırlar. Annelerinin de kendilerini öyle temizlediğini görseler de bir iç güdüdür aslında! Eğer yavru kedinizin tüylerinin daha bakımlı ve pırıl pırıl olmasını istiyorsanız, sizin de yapabileceğiniz şeyler elbette ki bulunmaktadır. Neler mi?

  • Yavru Kedinizin Tüylerini Taramak

Yavru kedilerde tüy bakımı nasıl yapılır? Yavru kedinizin tüyleri çok uzunsa, tüylerini veterinerlerin önereceği fırça ve taraklarla her gün düzenli olarak tarayın. Banyo yaptırdıktan sonra da taramayı ihmal etmeyin. Hem yavru kedinizin tüylerine bakım yapmış olursunuz, hem de sevginizi kedinize geçirmiş olursunuz. Aynı zamanda çok uzunsa tüylerini Kedinin de çok hoşuna gideceğinden hiç şüpheniz olmasın. Yavaş yavaş taramanız gerektiğini unutmayın.

  • Kısa Tüylü Kedilerde Tüy Bakımı

Yavru kedinizin tüyleri eğer kısaysa, uzun tüylü olması kadar sorun olmayacaktır. Ancak yine de zaman zaman taramanız, fırçalamanız gereklidir. Yumuşak bir fırça yardımıyla, yavaşça başından başlayarak, kuyruğuna kadar tarayın.

  • Tüy Dökme Mevsimlerinde Tüy Bakımı

Kediler daha çok ilkbahar mevsiminde tüy dökerler ancak yaz ve kış aylarında da tüy dökme görülmektedir. Tüy dökmeleri, hem sizin hem de yavru kedinizin sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Yavru kediniz bu tüyleri yutarak, midesinde tüy yumağı oluşturabilir. Eğer düzenli olarak fırçalarsanız, dökeceği tüyler fırçaya geleceği için, yutmasını engellemiş olursunuz.

  • Yavru Kedileri Şampuanla Yıkama

Kediler kendilerini temizledikleri için sık sık banyo yapmalarına gerek yoktur. Ancak belirli aralıklarla yavru kedinizi yıkamanız faydalı olacaktır. Kediler için özel yapılmış kedi şampuanları ile yıkadığınızda, yavru kedinizin tüyleri yumuşacık olacaktır.

  • Tüy Bakımında Patilerini Temizlemeyi İhmal Etmeyin

Yavru kedilerde tüy bakımı yaparken, tararken, patilerini de ihmal etmeyin. Tüylerini tararken patilerini de iltihap gibi durumlar var mı diye kontrol etmeniz ve patilerinin üzerindeki tüylerini de fırçalamanız faydalı olacaktır.

  • Beslenmesine Dikkat Edin

Eğer yavru kedinizin annesi yoksa, beslenmesine özen gösterin ve bu konuda veterinerinizden yardım isteyin. Doğru beslenmesi tüylerinin güzelliğinde çok büyük etki sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: