Yavru Kedi Nasıl Yıkanır? seniÖncelikle asıl soruyu soralım; yavru kedinizi yıkamalı mısınız? Hayır! Eğer çok iyi bir sebep olmadıkça, hiçbir kedi banyo yaptırılmamalı.

Özellikle yavrular, bu konuda çok hassastır ve vücutlarında ciddi cilt problemler olabilir. Kaldı ki kediler doğal olarak kendilerini temizleyebilen, dilleri antiseptik madde salgılayan canlılardır.

Kediler neden yıkanmaz?

Yavru bir kediyi yıkamak, pek çok riski ortaya çıkarabilir. Örneğin hipotermi bu risklerden birisidir ve bağışıklık sistemleri de zedelenebilir. Diğer yandan vücutları aşırı ısınabilir ve ateşleri çıkabilir, ciltlerinde ciddi yanıklar oluşabilir.

Bir diğer risk de, cilt kuruluğu olasılığıdır. Özellikle sabun, şampuan gibi maddeler yavru kedinin cildini tam anlamıyla ‘mahveder’ ve yıkama sayısı arttıkça, cildi daha da kötü hâle girer.

Ya mecbur kalırsanız?

Yine de bazı durumlarda yavru kedilerin yıkanması gerekebilir. Örneğin pire istilası gibi durumlarda yavru kediler için lokal ilaçlar kullanamazsınız çünkü onların bağışıklık sistemine zarar verecek toksinler içerirler. Özellikle sokaktan alınan yavru kedilerde bolca pire olabilir ve üstünden temizlenemiyorsa, tek çare yıkamaktır.

Bu durumlarda banyonuzu sıcak tutun, kediyi duş altına değil de geniş bir kova içine koyarak yıkayın. İdeal banyo sıcaklığı / dereceler arasında olmalı ve hassas bir kedi şampuanı tercih edilmeli. Birçok kişi burada hata yaparken, sakın insanlar veya köpekler için üretilmiş bakım ürünlerini tercih etmeyin.

Son olarak, kedinizi gözlerine ya da kulaklarına asla sabun-su sürmeyin.

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: