Kedilerde Lösemi Hastalığı

Virus kansere nasıl sebep olur?

Bazı viruslar  canlıların hücre DNA’sına entegre olur, mutasyon sonucu hücrelerin normal aktivitesinin değiştirerek, hücre bölünmesine yol açarlar. Virusların özelliklerine göre bu süreç kısa da olabilir,uzun yıllar da sürebilir.Hücre bölünmesi sonucunda insan ve hayvanlarda tümörler (kanser)oluşur. İnsanlarda görülen tüm kanser olgularının çeyreğe yakını  Hepatit B – C ve Human Papilloma Virus (Rahim ağzı kanserine sebep olan virus) tarafından meydana gelmektedir.Böyle virüslere Onkojenik Virus denir.

Kedi Lösemi Hastalığı nedir? (Leukemia – FLV)

FeLV ilk olarak 1964 yılında İngiltere de tanımlanmıştır. FeLV, kedilerde bağışıklığın baskılanması, anemi, lösemi ve lenfoma ya neden olmaktadır. Hastalık etkeni Retrovirus familyasından,feline leukemia virus (FeLV) tur. Kedilerde kanserojen karakterde ölümcül bir hastalığa neden olur. Virus kedilerin kemik iliği, tükrük bezi ve solunum epiteli gibi birçok doku ve hücresinde çoğalabilir. Virüs çok zayıftır. Kuru ortamda 2-3 saatte, nemli ortamlarda ise 2 gün yaşayabilir. FLV ile infekte olan kedilerin yaklaşık %20’sinde lenfosarkom oluşumu ile sonlanır. Birçok kedide orta düzeyde bağışıklık yetersizliği ile seyredebilir. 6-7 aylıktan daha küçük kediler hastalığa daha duyarlıdır. Yaşlı kediler enfeksiyona zamanla direnç geliştirebilirler. FeLV(Leucemie Virus)enfeksiyonu tüm dünyada kedilerde yaygın olarak görülmektedir.   Yapılan çalışmalar, Leukemie virüsün insan ve köpeklere bulaşmadığı görülmüştür.Kedilere has bir virüstür. Köpekler dahil diğer hayvanlara ve insanlara bulaşmaz. 

Lösemi nasıl bulaşır?

Bulaşma ve yayılma kaynağı FeLV ile enfekte kedilerdir. Virüs salya, burun akıntısı, idrar, dışkı ve sütle saçılır. Bulaşma enfekte anneden yavruya anne karnında yada süt emme döneminde sütle de geçebilir.Ayrıca kedilerin birbirini yalaması, ortak mama, su kabı ve tuvaleti kullanmalarıyla da gerçekleşebilir. Enfekte kediyle direkt  teması olan, ısırılan ev kedileri ve enfekte anneden doğan yavrular risk altındadır. Yetişkinler yavrulara göre hastalığa daha dirençlidir.Fakat yine de hastalık oluşabilir. Bu kedilerin bireysel vücut direnci ve o anki bağışıklık durumu ile alakalıdır.

Hastalık dönemi

Virus önce bağışıklık sistemini etkiler.Bu dönemde bağışıklığı güçlendirilen ve immun yanıt geliştiren kediler hastalığı bu dönemde vücutta çok hasar oluşturmadan yenebilirler.Bağışıklığı zayıf düşen ve bu dönemde immun yanıt geliştiremeyenler de kemik iliği ve bazı diğer organlarda inatçı enfeksiyonlar gelişir.Bu aşamaya gelmiş olan kediler ömür boyu enfekte kalır.

Yapılan testlerle hastalığı teşhis edilen kediler kısa süre içinde ölebilir ya da 4 yıla kadar semptom göstermeden kalabilir. Bağışıklık sistemi tamamen baskılandığı için çeşitli kan hastalıklarına duyarlı hale gelirler. Çevrede bulunan diğer virusler,bakteri,mantar,parazit,protozoon gibi etkenler zayıflayan bağışıklık sistemde hastalıklara neden olur. 

Belirtiler ve klinik bulgular

Oldukça değişkendir çünkü herhangi bir organı, sistemi etkileyebilir. Hastalık erken dönemde belirti vermez. Haftalar, aylar hatta yıllar sonra kedinin sağlığı giderek kötüleşir. İştah kaybı, yavaş fakat giderek artan kilo kaybı, tüy görünümünde bozulma, lenf yumrularında büyüme, ateş, mukozalarda solgunluk, ağız-diş eti ve dilde yangı, idrar kesesi, solunum yolları, deri enfeksiyonları, inatçı ishal, sinirsel bozukluklar, dişilerde üreme faaliyetlerinde bozukluk, gözlerde bozukluk görülür. Böbrek fonksiyonlarını etkileyen ve poliartrit oluşturabilen immun kompleks hastalığının oluşabildiği de bildirilmiştir.

Leucemie hastalığı nasıl teşhis edilir?

Tipik bir belirtisi olmadığı için hasta kedilerin FeLV yönünden test edilmesinde yarar vardır. Günümüzde kedi kanında FeLV antijenini ve antikorları saptamak amacıyla kullanılan duyarlı ve spesifik testler mevcuttur. Yaşa bakılmaksızın ateş, kilo kaybı ve kronik rahatsızlıkları olan kedilerin FIV ve FeLV yönünden test edilmesinde yarar vardır. Üst solunum yolu infeksiyonları, stomatitis, gingivitis ve periodontitis bu hastalıkta da sık karşılaşılan bozukluklardır. Neoplastik ve lenfoid tümörler saptanan kediler de FeLV yönünden araştırılmalıdır. 

Tedavi

Çeşitli bağışıklık sistemi ilaçları ve anti-viral ajanlar kullanılabilir. Ayrıca hangi organı etkilendiyse ortaya çıkan semptomlara göre tedavi değişkendir.Tedavinin sonucu da değişkendir ve nasıl bir sonuç alınacağı belirsizdir. 

Korunma ve Aşılama

FeLV için aşılar vardır. Koruma amacıyla riskli bölgelerde aşı yapılması ve FeLV testi rutin olarak önerilmektedir.  Fakat FeLV ile infekte kedi diğer birçok hastalığı taşıyabileceğinden immun supresif kişilerin (AIDS hastaları, kemoterapi görenler), yeni doğanların, gebelerin bu kedilerle temastan kaçınması önerilir. 

Vet. Hek. M. Zeki

Öğrenme serüvenimiz asla bitmeyecek, öğrenmek için öğrenci olmaya devam... Veteriner Hekim

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: