Blogger – WordPress İçe Aktarma’da Türkçe Karakter Sorunu

Sitemizi Blogger’dan WordPress’e taşırken Türkçe karakterlerin bozulması ile karşı karşıya kaldık. Bu sorunun çözümü ile ilgili İnternet’te ayrıntılı bir bilgi bulamadığımız için sorunun çözümü için izlediğimiz yolu sizinle paylaşmak istedik.

Gördüğünüz üzere aktarma işlemini yaptıktan sonra bu şekilde bir sorun ile karşılaştık. Özellikle noktalı ünlülerde bir bozukluk oluştu ve yazılar okunmayacak hale geldi.

Yazılarımızda bozulan karakterlerin Türkçe karşılığını bularak bunu manüel bir şekilde değiştirebileceğimizi fark ettik. Bunun için WordPress’te kullanışlı bir eklentiyi kurduk.

ı – ı ö –  ö ÄŸ – ğ ü – ü ç-  ç ÅŸ – ş  Ç-   Ç Ä° – İ Ã– – Ö Ãœ –  Ü Ø-  – ’ -‘ Åž –  Ş

Eklentiyi buradan indirebilirsiniz.

Eklentiyi kurduktan sonra araçlar kısmından Search and Replace sekmesinden ulaşabilirsiniz. Karşına gelen bu ekrandan değiştirmek istediğiniz harf/karakterleri şekildeki gibi girerek bir sonraki adıma geçiyorsunuz

Tüm dosyalardaki yazılarda arama yapmak isterseniz hepsini seçmeniz gerekir. Bu işlemi yapmadan önde dosyalarını sql formatında yedekleyebilir daha sonra yükelme yapabilirsiniz. Biz sorunu ve çözümünü bulduğumuz için yedekleme yapmadan direkt güncelleme yaparak bulunan sonuçları değiştirdik.

Sonuç olarak yazılarımız asıl haline döndü. Umarım siz böyle bir sorun ile karşılaşmazsınız 🙂

Vet. Hek. M. Zeki

Öğrenme serüvenimiz asla bitmeyecek, öğrenmek için öğrenci olmaya devam... Veteriner Hekim

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: