Köpekte Dişlerin Sağlığı ve Ağız Kokusu Nedenleri

Köpekte Dişlerin Sağlığı ve Ağız Kokusu Nedenleri

Köpeklerde Ağız Kokusunun Başlıca Nedenleri;Eğer köpeğiniz de istenmeyen, hoşa gitmeyen kötü bir ağız kokusu var ise bunun nedenlerini araştırmalısınız. Bu bazen basit bir diş çürüğü bazen de ciddi bir metabolik hastalığa bağlı şekillenebilmektedir. Bu makalede karşılaşabileceğiniz bu problemin başlıca nedenleri hakkında bazı bilgiler ve böyle problemler ile karşılaşmamanız için yapmanız gerekenler hakkında tavsiyeler bulacaksınız.

Dental (diş ile ilgili) sebepler;Diş çürükleri,
Diş taşı ve plakları,
Gingivitis (Diş eti yangısı),
Periodontal hastalıklar.
Hastalıklar;
Diabet (Şeker Hastalığı),
Ağız ve dudak çevresinde meydana gelen yaraları ve bu bölgenin enfeksiyonları,
Sindirim sisteminde oluşabilecek hastalıklar,
Sinüzit, tonsillit gibi ağız çevresindeki rahatsızlıklar,
Gıdaya bağlı koku olguları (Dışkı yeme veya bozuk ve kötü kokulu gıda ile beslenme gibi),
Kanser,
Başlıca ağız kokusunun sebepleri arasında sayılabilirler.
Bunların tehşisi ve tedavi seçeneklerinde mutlaka veteriner hekim kontrolü olmalı kulaktan duyduğunuz u
ygulamaları yapmayınız en azından hekiminizi telefon ile arıyarak doğru uygulamalar yapmalısınız.Piyasada satılan mentol, nane kokulu ödül mamaları ağız kokusunun bastırılmasına neden olur yapıcı nedenleri ortadan kaldırmaz. Tam tedaviyi ancak bir veteriner hekimin tehşisi ve doğru uygulamaları ile yapabilirsiniz.

Köpekte Dişlerin Sağlığı ve BakımıSağlıklı genç bir köpeğin dişleri beyaz parlak ve diş taşı oluşumlarından uzaktır. Köpeğin yaşı ileriledikçe köpekte diş problemleri şekillenebilir. Diş problemleri yaş ile olduğu kadar bakım ve özellikle beslenme ile de yakından ilişkili problemlerdir. Gelişim döneminde başta kalsiyum olmak üzere diğer mineralleri de yeterli miktarlarda alan köpeklerde çok daha az diş problemi ile karşılaşılır. Köpeğin her gün en az bir saat direk güneş ışığı alması da D vitaminin etkisi ile Kalsiyum mabilizasyonu için önemlidir Bu sayede yeterli kalsiyum alabilien dişler daha sağlıklı olacaklardır. Ayrıca tek yönlü besleme sonucunda da başta diştaşları olmak üzere bir çok problem ile karşılaşılabilir. Yumuşak ve dişlere yapışan gıdaların yenilmesine bağlı olarak gıdaların diş aralarında birikmesi ve buralarda diş taşı oluşumuna neden olması en göze çarpan problemdir. Diş taşları diş kökünden yukarıya doğru ilerileyen renk d
eğişimi ve sonrasında kötü kokular ile kendisini daha da fazlaca hissettiren bir problemdir. Ancak unutulmamalıdır ki her ağız kokusu dişten kaynaklı değildir. Ağız kokusu başka problemlerin de habercisi olabilr. En kısa sürede veteriner hekiminize başvurun. Diş problemleri bakterilerden kaynaklı problemlerdir ve unutulmamalıdır ki bu baktariler kalp kapakçığı problemlerine sebebiyet veren bakterilerdir. 

Diş problemlerini azaltmak için özetle;Yavru köpekler gelişim dönrmlerinde mineral madedde yönünden dengeli besleyin. Bunun için kaliteli hazır mamalardan destek alabilirsiniz.
Tek yönlü beslenmeden kaçının.
Kuru mama veya dişleri koruyup tedavi eden prescription mamalar (t/d) kullanılabilir.
Köpeğinizin yiyeceği büyüklüklte kemikler ile diyetini desteklemelisiniz. (ince ve batıcı şekilli küçük kemikleri köpeklerimize vermemeye dikkat edelim. Bunlar sindirim sistemine batma riski olan kemiklerdir.)
Yumuşak gıdaların ardından diş taşlarını temizleyebilecek sert gıdalar verilmeli ve köpeğinizde diş problemi varsa dişlerini düzenli olarak fırçalayın.
6 ayda bir veteriner hekiminize müracat edip diş kontrolü yaptırmayı ihmal etmeyin.
Dişlerde renk değişimi veya koku hissedildiğinde mutlaka Veteriner Hekiminize başvurun.

Vet. Hek. M. Zeki

Öğrenme serüvenimiz asla bitmeyecek, öğrenmek için öğrenci olmaya devam... Veteriner Hekim

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: