Bronşiolitis


Küçük bronşların yangısıdır. Bunlar huni tarzında daralmış alanlardır. Buralar enfeksiyonlara oldukca duyarlıdır. 

Akut enfeksiyonları zaman zaman sık görülür. Spesifik solunum yolu enfeksiyonları, virüslar başta olmak üzere bakteriler burada önemlidir. Bronsiolit ya pnomoninin oluşmasında ilk aşama dediğimiz bazende bronşitislerden enfeksiyonun bu bölgelere yayılmasıyla oluşur. 
Bu bölgeler dediğim gibi virüsların özellikle replike olduğu, ilk tutulduğu bölgelerdir. Buradan daha sonra alveollere yayılarak bronkopnomoni dediğimiz daha çok bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlara neden olur. Kataralden nekrotiğe kadar yine bu yangılar değişir. 
Çevre dokularda ödem, atelektazi, amfizem yine görülür çünkü bunların enfeksiyonu çoğunlukla tıkanmaya yol açar. Bronşiolitlerin kronikleştiği durumlarda bronşitis obliterans fibroza dediğimiz çok belirgin bir komplikasyon oluşur. Bu şekilde iyileşen akciğerlerde bronşlarla bronşiyol lumenlerinde böyle parmakvari tarzında hava alıp vermeyi engelleyen yapılar oluşur. Bu durum işte solunum güçlüğünün en önemli nedenidir. Daha çok eksudatın fagosizotu sonucu, bu bölgeye fibröz dokunun üremesi sonucu bu bulgu şekillenir.

Vet. Hek. M. Zeki

Öğrenme serüvenimiz asla bitmeyecek, öğrenmek için öğrenci olmaya devam... Veteriner Hekim

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: