Bronşiektazi Nedir?

Bronşun kalıcı kese tarzında sakküler yada tubuler boru şeklinde kalıcı genişlemeleridir. Bu olay bronşitislerin bir komplikasyonudur. Sığırlarda çok görülür. Bunun dışında köpeklerde silindirik tarzda bronşiektazileri görüyoruz. 

Bronşiektazilerin en önemli nedenleri; bronşitis sonucu oluşan eksudat içerisindeki bazı enzimler bronş duvarına hasar verirler. Bu bronş duvarının zayıflamasına yol açar. Diğer neden de bronş lumenleri tıkalı olduğu için güçlü inspirasyon sırasında bu bronşlar sürekli geniş durmak zorundadır çünkü sık sık soluk alıp verildiği için ve bu enzimlerin etkisiyle beraber bu bronşlar kalıcı olarak dilate olurlar ve içleri de irinli dolu halde bulunurlar. 
Zaman zaman akciğerler özellikle uç loblarında bu bronşiektazik alanlara rastlarsınız. Kese tarzında olabilir. Fluktuan özellik gösterebilirler üzerlerini palpe ettiğimiz zaman. İçerleri irin doludur. Kestiğimizde krema kıvamında gibidir. Bronş çevreleri indurasyona uğrar, fibrinleşir. Plöyra kalınlaşmıştır. Çok küçük yapılar bronşiyollere kadar inebilir. Bu defa kesit yapıldığında görünüm bal peteği manzarasındadır. Akciğerleri enine kestiğimizde az önce saydığım şekilleri görürüz.
 Özellikle insanlarda tüberkülozun komplikasyonu olarak son evrelerde oluşabilir yada diğer pnömonilerin bronşitislerin sonucu bronşiektazi görülür. Köpeklerde bronşiektazi oluşuyor. Bu da daha çok dediğim gibi kronik bronşitislerden köken alıyor. Kedilerde az görülür. Köpeklerde bronşiektaziler oluştuğunda siliyum haraketi zayıf olur, haraketsiz siliyum sendromu. Yada daha önce bahsettik situs inversus organları ters olan kişilerde bu defekt, aslında anomalidir aslında bu kişilerde siliyum haraketlerinde defekt ile birlikte taşınır.

Vet. Hek. M. Zeki

Öğrenme serüvenimiz asla bitmeyecek, öğrenmek için öğrenci olmaya devam... Veteriner Hekim

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: