Akciğer Ödemi Nedir? (Pulmonary Edema)

Temel nedeni vasküler permeabilite. Vasküler permeabiliteye pneumositlerin de permeabilite artışı eklenebilir. Hidrostatik basınç artışı daha çok kardiojenik nedenlerden yada lenfatik tıkanıklık tromboemboliler yada tümör metastazları akciğere bu lenfatik tıkanıklığa yol açarak ödem şekillendirirler. 
Pulmoner ödemde ödemin nedenleri arasında endotel geçirgenliğin artması ve alveol epitellerinin geçirgenliğinin artmasıdır. Daha çok toksik nedenlerdendir. Bunların hasar görmesiyle su ve proteinler geçer ve alveollere dolmaya başlar. Gaz sıvı alışverişi yapan sistemin bozulmasındandır. Kardiojenik ödem de ise hidrostatik basınç artması sonucu ödem sıvısının alveolar boşluğa nasıl geçtiği tam bilinmiyor. Büyük ihtimalle uzun süren yetmezlikte kapillar endotellerin beslenememesi epitelin beslenememesi bu hücrelerin geçirgenliğine neden olur. Geç şekillenir.
Ödemin klinik bulguları solunum güçlüğüne bağlı ani ölüm burundan köpüklü sıvı gelmesi abdominal solunum. Makroskobik bulgu olarak interlobuler septumların ödemli olması akciğerlerin ağır olması. Kesit yüzünde kanlı proteinden zengin bir sıvı olması jelatinöz tarzda ödem sıvısı olması karakteristiktir. Nekropsiden sonra uzun zaman geçtiyse köpük görülmeyebilir. Tracheada köpüklü içerik olabilir. Protein içeriği ne kadar fazlaysa boyanma o derece fazladır. Hidrostatik basıncın artmasına iatrojenik hatalar da sebep olabilir. Bunlar fazla miktarda sıvı verilmesiyle oluşur akciğer ödemiyle sonuçlanır.

Vet. Hek. M. Zeki

Öğrenme serüvenimiz asla bitmeyecek, öğrenmek için öğrenci olmaya devam... Veteriner Hekim

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: